Άλμπα Β. – Ολυμπιακός 75-69: Λύγισε στο τέλος

Για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός, παρά την απουσία του Σπανούλη ,του Πρίντεζη  και του Χάρισον (ο Μπαρτζώκας τους έδωσε ανάσες) πραγματοποιούσε εξαιρετική εμφάνιση, φτάνοντας την υπέρ του διαφορά στα όρια των 20 πόντων (13-31). Στην τελευταία περίοδο όμως, φάνηκε η κούραση στα "ερυθρόλευκα" πόδια, η Άλμπα βρήκε ρυθμό τόσο στην επίθεση (με συνεχόμενες τρίποντες βόμβες) όσο και στην άμυνα, επέστρεψε από το -8 και έφτασε στην φιλική νίκη με 75-69.

Ο Ολυμπιακός, αν και χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, μπήκε με… φόρα από την νίκη της Πέμπτης (24/9) και με τον Σλούκα να… κερνάει και τον Χαραλαμπόπουλο να… εκτελεί, προηγήθηκε με 19-3 (!), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 21-7. Οι Πειραιώτες συνέχισαν με… σπασμένα τα φρένα και στο β’ δεκάλεπτο, με τον Βεζένκοφ να παίρνει αυτός την σκυτάλη στο σκοράρισμα και με συνεχόμενους πόντους, να ανεβάζει το σκορ στο 11-29 υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Μπαρτζώκας έβαλε τον Κόνιαρη στο παιχνίδι, στην θέση του εξαιρετικού Σλούκα, η Άλμπα άρχισε να βρίσκει και αυτή με την σειρά της ρυθμό, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες μπροστά με 14 πόντους (24-38).

Στο δεύτερο μισό οι Γερμανοί αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα, με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στον Ολυμπιακό να πετύχει μόλις τέσσερις πόντους στα πρώτα 5’ και την Άλμπα να… ροκανίζει την διαφορά στους επτά πόντους (35-42). Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβαν δράση οι ΜακΚίσικ και Έλις, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν και πάλι με 13 πόντους (35-48), τους Γερμανούς, όμως, να ρίχνουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (44-52), με το φινάλε του δεκαλέπτου.  Ο Βεζένκοφ, με τρίποντο με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε διψήφια  διαφορά (44-55), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό, με την ανοχή των διαιτητών, κάτι που εκνεύρισε τον Γιώργο Μπαρτζώκα, με την Άλμπα να τρέχει ένα επιμέρους 19-3 για το 63-58. Βεζένκοφ με 2/2 βολές και Σλούκας με λέι απ έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (65-64), όμως οι Γερμανοί είχαν βρει ρυθμό, με τους Γκίφι, Σίκμα και Γκρέιντζερ να… πυροβολούν από την περιφέρεια και την Άλμπα να παίρνει την νίκη με 75-69 και παράλληλα την ρεβάνς για την ήττα της στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της Πέμπτης (24/9).

"Καυτός" σε όλη την διάρκια του αγώνα ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ που σημείωσε 23 πόντους. 10 πόντους  και έξι ριμπάουντ είχε ο Χασάν Μάρτιν, 10 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ ο Λιβιό Ζαν Σαρλ, ενώ ο Κώστας Σλούκας πέτυχε 4 πόντους αλλά μοίρασε 11 ασίστ.

Για την Άλμπα, Λο, Γκίφι, Τίμαν και Σίκμα είχαν από 10 πόντους, ενώ οι Σϊβα και Γκρέιντζερ πρόσθεσαν από εννέα έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52,  75-69

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10(2), Σίβα 9(1), Γκίφι 10(2), Έρικσον 6(2), Ματισεκ 3(1), Σνάιντερ , Ολιντ 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10(2), Γκρέιντζερ 9(2), Σίκμα 10(1), Λάμερς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): 6(2), Λαρεντζάκς 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Μάρτιν 10 (6 ριμπ., 2 κλ, 1 ασ.), Βεζένκοφ 23(4), Παπανικολάου 5 (1τρ., 4 ριμπ.), Ζαν Σαρλς 10 (4 ριμπ., 1 κόψ.), Τζένκινς, Έλις (6 ριμπ., 2 κοψ.), ΜακΚίσικ 7 (2).