Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82: Ο Πάρκερ… σκότωσε τους «ερυθρόλευκους» με βολές στο φινάλε της παράτασης

Δύο βολές του Τζαμπάρι Πάρκερ σε… νεκρό χρόνο, στο φινάλε της παράτασης, μετά από φάουλ που χρέωσαν οι διαιτητές στον Φίλιπ Πετρούσεβ, έδωσαν στην Μπαρτσελόνα την νίκη στην παράταση, με τους Καταλανούς να απαντούν με «break» στο αρχικό «break» του Ολυμπιακού

Νευρικό το ξεκίνημα για αμφότερες τις ομάδες, στην… κόλαση του ΣΕΦ, με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 6-4, χάρη σε τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Λαπροβίτολα. Δυο βολές του Βέσελι έφεραν τους Καταλανούς στο +4 (4-8), όμως ένα 5-0 από τους Πετρούσεβ και Πίτερς έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 9-8. Το κάρφωμα του Πετρούσεβ, μετά από ασίστ του Φαλ, έφερε το 13-11, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 13 πόντους.

Ακόμα ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, έδωσε την ευκαιρία στον Ερνανγκόμεθ να βάλει τους Καταλανούς και πάλι μπροστά με 15-13, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Το τρίποντο του Σατοράνσκι έγραψε το 15-18, όμως ο ΜακΚίσικ απάντησε με γκολ – φάουλ για το 18-18. Ένα ξέσπασμα από τους Ράιτ και Λαρεντζάκη έφερε τον Ολυμπιακό στο 23-20, όμως ο Ερνανγκόμεθ με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 25-25. Εξαιρετική η αντίδραση του Ολυμπιακού, που με show καρφωμάτων του Μόουζες Ράιτ ξέφυγε με 32-25, όμως η Μπαρτσελόνα απάντησε άμεσα και με ένα 4-0 μείωσε σε 32-29. Νέο «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα, με τους Ράιτ και Πετρούσεβ για το 37-29, όμως ακόμα ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ έδωσε την ευκαιρία στον Κάλινιτς με τρίποντο από την γωνία να μειώσει σε 37-32, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο όπως τελείωσε το δεύτερο και με δύο σερί τρίποντα, πέρασε μπροστά με 38-37.  Ο Γουόκαπ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 40-38, όμως νέο τρίποντο, σε… νεκρό χρόνο του Πάρκερ, έφερε το 40-41. Νέο μεγάλο καλάθι του Κάλινιτς για το 40-43, με τους Καταλανούς να τρέχουν ένα επιμέρους 3-14 από το 37-29 και μετά. Ο Γουόκαπ… ντύθηκε Κάνααν και με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 45-45, ενώ το τρίποντο του Πίτερς για το 48-45… σήκωσε το ΣΕΦ στον αέρα. Η Μπαρτσελόνα, όμως, είχε εκ νέου απαντήσεις και με ένα 5-0 πέρασε μπροστά με 50-48, ενώ ο Ερνανγκόμεθ, με 2/2 βολές πέτυχε το 49-52., με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μπαρτσελόνα μπροστά με 57-51, χάρη σε τρίποντο του Πάρκερ, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σε αυτό το δεκάλεπτο ένα επιμέρους 25-14.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 4-0 για το 55-57. Ο Ερνανγκόμεθ και με τεράστια δόση τύχης, κρατούσε την Μπαρτσελόνα σε θέση οδηγού (57-61), όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσα (61-61), ενώ ο Ράιτ με 1/2 βολές πέτυχε το 62-61. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει χαρακτήρα θρίλερ, με τον Ράιτ να πετυχαίνει το 64-63.  Ένα απίστευτο τρίποντο του Πετρούσεβ από το… σπίτι του, στην λήξη της «ερυθρόλευκης» επίθεσης, έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (67-63), 2’33 πριν το φινάλε, για να ακολουθήσει ένα εκκωφαντικό κόψιμο του Ράιτ στον Βέσελι. Ο Άμπρίνες με τρίποντο για το 69-66 κράτησε ζωντανή την Μπαρτσελόνα. Μεγάλο καλάθι του Γουόκαπ για το 71.66, στα 84’’, όμως νέο τρίποντο του Αμπρίνες έγραψε το 71-69. Ο Γουόκαπ αστόχησε σε τρίποντο στα 37’’, το ίδιο και ο Σατοράνσκι στα 17’’, με την Μπαρτσελόνα, όμως, να ανανεώνει την επίθεση και τον Λαπροβίτολα να ισοφαρίζει στα 7’’ σε 71-71. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε σε τάιμ άουτ, ο Γκος ανέλαβε την ευθύνη, βρήκε σίδερο, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Με καλάθι του Βέσελι για το 71-73 ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο. Ο Γκος ισοφάρισε σε 73-73, με τον Σατοράνσκι να βάζει και πάλι την Μπαρτσελόνα μπροστά με 75-73. Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 76-75, ενώ το φόλοου του Φαλ, μετά από κλέψιμο και άστοχο λέι απ του Γουόκαπ, έφερε τον Ολυμπιακό στο +3 (78-75).  Ο Βέσελι με κάρφωμα μείωσε σε 78-77, όμως ο Φαλ με νέο φόλοου, πέτυχε το 80-77. Ο Σατοράνσκι με… σκοτωμένο τρίποντο μπροστά από τα απλωμένα χέρια του Φαλ, ισοφάρισε σε 80-80 στα 36’’,  ο Γκος αστόχησε σε τρίποντο, με την Μπαρτσελόνα να έχει αυτή την τελευταία επίθεση της παράταση, με τους διαιτητές να σφυρίζουν φάουλ σε νεκρό χρόνο, σε τρίποντο του Πάρκερ, με τον Αμερικανό να ευστοχεί στις δύο πρώτες βολές, να αστοχεί ηθελημένα στην τρίτη, για να… κλειδώσει την νίκη των Καταλανών.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 (κ.δ), 80-82 (παρ)

Οn fire: Ο Βέσελι με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Καταλανών

Ξεχώρισαν: 18 πόντοι και πέντε ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Πετρούσεβ, με τον Ράιτ να έχει 16 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Για την Μπαρτσελόνα, από 13 πόντους είχαν οι Σατοράνσκι, Ερνανγκόμεθ και Πάρκερ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 για τον Ολυμπιακό (37-29) στο 19’.

Διαιτητές:  Μπελόσεβιτς, Ντιφαλά, Νέντοβιτς