Μπασκόνια - Ρεάλ Μ. 98-102: Sweep και τώρα Βερολίνο

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 102-98 στην Μπουέσα Αρίνα επί της Μπασκόνια,"σκουπίζνοντας" την με 3-0 και προκρίθηκε στο Final Four του Βερολίνου με στόχο να υπερασπιστεί το "στέμμα" της.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 22-22 χάρη σε καλάθι του Βενσάν Πουαριέ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,η Μπασκόνια ανέβασε ρυθμούς και με επιμέρους σκορ 15-5 πέρασε μπροστά με διψήφια διαφορά 10 πόντων (37-27). Η Ρεάλ απάντησε με δικό της επιμέρους 9-2 για το 39-36,όμως οι Βάσκοι προηγήθηκαν ξανά με 10 χάρη σε τρίποντο του Κοστέλο (52-42). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 56-52 με καλάθι του Κρις Τζιόζα.

Στο δεύτερο μισό, ένα 9-0 σερί των γηπεδούχων τους έδωσε για τρίτη φορά διψήφια διαφορά (70-60) αλλά και πάλι οι Καστιγιάνοι επέστρεψαν με επιμέρους 12-3 για το 73-72 που ήταν η αφετηρία του τέταρτου δεκαλέπτου. Εκεί,η Ρεάλ προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά την αρχή του αγώνα με 75-73 χάρη σε τρίποντο του Γκαμπριέλ Ντεκ. Οι Βάσκοι απάντησαν με 7 αναπάντητους πόντους του Χάουαρντ για το 80-75. Τότε,όμως η ομάδα του Τσους Ματέο πάτησε γκάζι και με σκορ 16-3 προηγήθηκε με διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (83-91). Αργότερα, το follow του Ρογκαβόπουλου έριξε την διαφορά στο καλάθι για την Μπασκόνια (95-97) αλλά η Ρεάλ βρήκε λύσεις στην επίθεση και τελικά επικράτησε με 102-98 και εξασφάλισε την παρουσία της στο Final Four του Βερολίνου.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ,με τον Μάριο Χεζόνια να προσθέτει 16 και τον Έντι Ταβάρες να κάνει double double με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους,ο Μάρκους Χάουαρντ είχε 29 πόντους,ενώ πολύ καλός ήταν και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ. Επιπλέον ο Μίλερ - ΜακΙντάιρ λίγο έλειψε να πετύχει ένα ακόμη triple double με 17 πόντους,11 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:22-22,56-52,73-72,98-102