Μονακό - Φενερμπαχτσέ 79-80: Ο Καλάθης καθάρισε στην παράταση και την έστειλε στο Βερολίνο

Η Φενέρ έγινε η πρώτη ομάδα που ως φιλοξενούμενος κέρδισε σε Game 5, επικρατώντας της Μονακό με 80-79 στην παράταση και προκρίθηκε στο F4 της Euroleague.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με νευρικότητα εκατέρωθεν και το σκορ στα 8 λεπτά ήταν 9-8 με καλάθι του Οκόμπο. Ο Χέιζ έκανε το 9-11 αλλά η Μονακό έτρεξε ένα 6-0 σερί για το 15-11,με την πρώτη περίοδο να λήγει με 15-13 με λέι απ του Καλάθη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το τρίποντο του Μπλοσομγκέιμ ανέβασε την διαφορά στους 7 για τους γηπεδούχους (20-13) αλλά η Φενέρ επέστρεψε με 6-0 σερί για το 20-19. Το καλάθι και φάουλ του Έλι Οκόμπο έστειλε ξανά την διαφορά στους 7 (28-21) με το τρίποντο του Γουίλμπεκιν να γράφει το 28-24. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-29 χάρη σε καλάθι του Μάικ Τζέιμς.

Στο δεύτερο μισό, το τρίποντο του Καλάθη ισοφάρισε το σκορ σε 45-45 και το τρίποντο του Χέιζ - Ντέιβις έδωσε προβάδισμα στην Φενέρ με 47-48. Τότε,η Μονακό έτρεξε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 7 (55-48). Η Φενέρ απάντησε με δικό της 8-0 για το 55-56 του τρίτου δεκαλέπτου. Στα τελευταία δέκα λεπτά και αφού μεσολάβησε μια δεκάλεπτη διακοπή λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο, το καλάθι του Ντιαλό έφερε ισοπαλία στους 60 πόντους,αλλά 4 βολές από Καλάθη και Μπίμπεροβιτς έφεραν τους Τούρκους σε απόσταση 4 πόντων (60-64). Ο Οκόμπο με δύσκολο σουτ έφερε την Μονακό σε απόσταση αναπνοής (63-64) αλλά ο Γκούντουριτς με μεγάλο τρίποντο έκανε το 63-67. Το τρίποντο του Τζέιμς και το καλάθι του Οκόμπο έφεραν μπροστά τους γηπεδούχους με 68-67. Το τρίποντο του Γουίλμπεκιν έκανε το 68-70 αλλά ο Οκόμπο ισοφάρισε στους 70. Ο Γάλλος γκαρντ αστόχησε σε τρίποντο νίκης και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί το τρίποντο του Τζέιμς έκανε το σκορ 73-70 αλλά ο Γουίλμπεκιν με δύσκολο καλάθι έκανε το 73-74. Ο Ντιαλό με μεγάλο τρίποντο έκανε το 77-74,ο Γουίλμπεκιν ισφοραισε και ο Νικ Καλάθης με ένα τεράστιο σουτ τριών πόντων έκανε το 79-80 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους,6 ριμπάουντ και 4 ασίστ,ενώ ο Γουίλμπεκιν προσέθεσε άλλους 14.

Για την Μονακό ο Τζέιμς είχε 20 και ο Μοτιεγιούνας 16.

Τα δεκάλεπτα:15-13,40-35,55-56,70-70,79-80