Βόννη - Περιστέρι 77-86: Οι "Πρίγκιπες" έγραψαν ιστορία και προκρίθηκαν στο F4 του BCL

Μία τεράστια επιτυχία σημείωσε το Περιστέρι καθώς θριάμβευσε μέσα στην Βόννη επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 89-77 και προκρίθηκε στο F4 του BCL (26-28/4). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα αντιμετωπίσει τον νικητή της σημερινής αναμέτρησης ανάμεσα στην Τενερίφη και την Τόφας (21:00).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-2,αλλά το Περιστέρι απάντησε με επιμέρους σκορ 25-10 για το 17-27 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το καλάθι του Τόμπσον ανέβασε την διαφορά στους 12 για τους φιλοξενούμενους (24-36). Η Βόννη μείωσε στους 4 με τρίποντο του Σενγκφέλντερ (40-44),αλλά ο Λεωνίδας Κασελάκης απάντησε για το 40-47. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 43-51 με 2/2 βολές του Γουότσον.

Στο δεύτερο μισό, το καλάθι του Ράγκλαντ έδωσε ξανά διψήφιο προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (43-53). Αργότερα το τρίποντο του Γουότσον κατέβασε την διαφορά στους 2 για τους Γερμανούς (61-63).Δύο καλάθια από Ρένφρο και Ράγκλαντ έδωσαν ανάσα στο Περιστέρι που πήγε στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 62-67.Εκεί,το καλάθι του Φράι έκανε το σκορ 68-71,αλλά στο σημείο αυτό η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έτρεξε ένα σερί 7-0 και ανέβασε την διαφορά στους 10 (68-78).Η Βόννη δεν κατάφερε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και έτσι το Περιστέρι πανηγύρισε την μεγάλη νίκη - πρόκριση με 89-77, κλείνοντας θέση για το Βελιγράδι.

On fire: Ο Τζο Ράγκλαντ ήταν ξανά ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του με 21 πόντους,5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ξεχώρισαν: Για την ελληνική ομάδα ο Λαβ είχε 16 πόντους,ενώ ο Τρέβορ Τόμπσον πέτυχε double double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους,ο Γουότσον είχε 21 πόντους και ο Φομπς 17.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +12 του τελικού αποτελέσματος.

Διαιτητές: Λίζκα,Κοζλόβσκι,Σάλινς

Τα δεκάλεπτα:17-27,43-51,62-67,77-89