Πανελλήνιο Νεανίδων,  Ανδρογέας-Παναθηναϊκός 56-58: Πρώτο στον 2ο όμιλο το «τριφύλλι»

Τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον 2ο όμιλο του Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, σημείωσε ο Παναθηναϊκός. Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι «πράσινες», με πρωταγωνίστρια την εκπληκτική Μπάτσιου (20 πόντοι, 17 ριμπάουντ), επικράτησαν του ΓΑΣ Ανδρογέας με 58-56.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Την πρώτη θέση στο δεύτερο όμιλο του Final-8 στο 38o Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, κατέκτησε αήττητος ο Παναθηναϊκός μετά την επικράτηση με 58-56 επί του Ανδρογέα στο σημερινό ντέρμπι.

Το αρχικό 5-0 με το οποίο προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός μετά από ένα λεπτό αγώνα, μετατράπηκε σε προβάδισμα με 8-7 του Ανδρογέα, 5΄39΄΄ πριν το τέλος της περιόδου. Οι Κρητικές, μετά από κάποια λεπτά, άρχισαν να παίρνουν μια μικρή διαφορά η οποία έφθασε στο 25-17, με βολή της Γιαπιτζόγλου στο 12ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με σερί 5-0 να φέρει το ματς στους τρεις πόντους, όμως 6:20 πριν την ανάπαυλα ήρθε η αποβολή με δεύτερη τεχνική ποινή του προπονητή του, Μιχάλη Μαντζιώρη. Ο Ανδρογέας διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα με σκορ που του έδινε την πρόκριση στην τετράδα (28-24).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά μπροστά μετά από αρκετή ώρα (33-31 με την Λαγωνικάκη στο 23ο λεπτό). Αμεση ήταν η απάντηση για τον Ανδρογέα με 7-0 που ξαναβρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Η ομάδα της Κρήτης διατήρησε την πρωτοπορία μέχρι 8΄26΄΄ πριν το τέλος του αγώνα όταν η Υφαντοπούλου με τρίποντο έκανε το 46-45 για τις «πράσινες». Ο Παναθηναϊκός διεύρυνε σημαντικά το προβάδισμά της (53-45), 4΄10΄΄ πριν τη λήξη με σουτ της Παπαδοπούλου. Ο Ανδρογέας δεν είχε πει τη τελευταία του λήξη και μείωσε σε 55-54, όμως η ομάδα της ΕΣΚΑ κατάφερε τελικά να επικρατήσει και να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλό της.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Γ.-Μιχέλη-Σμπρίνης

Δεκάλεπτα: 16-15, 28-24, 43-40, 56-58

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Παπαγιαννάκη 11(3), Θεοδοσουλάκη 2, Καζάκη 6(2), Γαλανάκη 5(1), Γιαπιτζόγλου 10, Τζανέτη 12(4), Χαλεπάκη, Μηλιαρά 10, Τσαγκαράκη, Μακράκη.

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Σαμίτα 2, Λαγωνικάκη 8, Παπαδοπούλου 4, Μαντζιώρη 5(1), Μπάτσιου 20(3), Γρηγοράκη 2, Κουκουζέλη, Υφαντοπούλου 8(2), Πατσιατζή 9.

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα εδώ Μπορείτε να δείτε το βίντεο του αγώνα και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών εδώ