Ελλάδα - Πολωνία 78-73: Πρώτο δείγμα θετικό

Η Ελλάδα επικράτησε της Πολωνίας με 78-73 στην πρώτη φιλική αναμέτρηση πριν το προολυμπιακό τουρνουά του Πειραιά για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Πολωνία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-5 με καλάθι του Μπαλτσερόφσκι,αλλά η εθνική μας με σερί 9-0 μείωσε σε 15-14. Οι Πολωνοί απάντησαν με σερί 8-0 για το 27-16 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-19 χάρη σε τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη. Στην δεύτερη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έτρεξε σερί 11-0 και πέρασε μπροστά με 35-33 με 2/2 βολές του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον δείκτη του σκορ στο 71-65.

Στο δεύτερο μισό,τα καλάθια των Τολιόπουλου και Χαραλαμποπούλου ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για την Ελλάδα (58-48) αλλά η Πολωνία με επιμέρους σκορ 12-2 ισοφάρισε το παιχνίδι στους 60 πόντους που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα με τρίποντο του Νικ Καλάθη προηγήθηκε με +6 (69-63). Ο ΈιΤζέι Σλότερ με τρίποντο μείωσε σε 71-68,αλλά η Ελλάδα έτρεξε σερί 7-0 για το 78-68 και κλείδωσε την νίκη πριν το τελικό 78-73.

On fire: Ο Βασίλης Τολιόπουλος και ο Γιώργος Παπαγιάννης  με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Ξεχώρισαν: Για την ελληνική ομάδα ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε 11 πόντους,ενώ για τους Πολωνούς ο Σλότερ πέτυχε 17 πόντους και ο Μίλιτσιτς 13.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 των Πολωνών στην πρώτη περίοδο (16-27)

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τηγάνης,Μιλαπίδης

Τα δεκάλεπτα:19-27,46-41,60-60,78-73