Πανιώνιος-Μίλωνας 79-87: Οι πράσινοι στα μεγάλα σαλόνια δια χειρός Μπράιαντ

Ο Μίλωνας κέρδισε 87-79 τον Πανιώνιο , κατέκτησε το πρωτάθλημα της Elite League και πήρε το εισιτήριο για την Basket League έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπράιαντ.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος με τον Ντέιβις και τον Κακλαμανάκη να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό και τα συνεχόμενα τρίποντα του Μιλεντίγιεβιτς να εκτοξεύουν τους κυανέρυθρους στο +13 (18-5). Οι συνεχόμενοι πόντοι του Δημάκου και του Μπράιαντ από πλευρά Μίλωνα είχε ως αποτέλεσμα οι πράσινοι να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές στο τέλος της περιόδου (22-14). Στην δεύτερη περίοδο, ο Μίλωνας μπήκε καλύτερα και με ένα επιμέρους 12-5 δια χειρός Μπράιαντ και Μπάρτ είχε ως αποτέλεσμα οι τυπικά φιλοξενούμενοι να μειώσουν στο πόντο 27-26, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν κοντά κοντά στο σκορ και τον Πανιώνιο να προηγείται 41-38 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι δυο ομάδες δίπλα δίπλα στο σκορ , με ένα επιθετικό ξέσπασμα του Μίλωνα με τον Δημάκο , τον Μπαρτ και τον Μπράιαντ είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί στον αγώνα για 5 πόντους (54-59). Οι κυανέρυθροι έβγαλαν αντίδραση και χτύπησαν στην ρακέτα με τον Ντέιβις και τον Κακλαμανάκη με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο όντας μπροστά με σκορ 60-59. Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Μίλωνα στην τέταρτη περίοδο , δια χειρός Μπράιαντ και Μοτσενίγκου έβαλε τους πράσινους σε θέση οδηγού στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 76-71 με το ρολόι να δείχνει 4' για το τέλος. Ο Κακλαμανάκης όντας εύστοχος από την γραμμή της φιλανθρωπίας μείωσε σε 80-78 , ο Πανιώνιος έβγαλε την άμυνα ,ο Παπαδιονυσίου έκανε λάθος στην επίθεση , ο Μπράιαντ του έκλεψε την μπάλα και διαμόρφωσε στον αιφνιδιασμό το 82-78. Ο Σκορδίλης και ο Μπαρτ ευστόχησαν στις βολές και οι πράσινοι επικράτησαν με το τελικό  87-79 και ανέβηκαν στην Basket League.

Συγκλονιστικό παιχνίδι έκανε , ο Μπράιαντ με 23 πόντους , 5 ριμπάουντ και 4 ασσίστ και ακολούθησε ο Μπαρτ με 13.Από πλευράς Πανιώνιου ο Ντέιβις είχε 19 πόντους.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Χριστινάκης (Νιγιάννης)

Δεκάλεπτα: 22-14, 41-38, 60-59, 79-87

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 16 (4), Παπαδιονυσίου 6, Αντωνάκης, Χάρις 11 (1), Κακλαμανάκης 15, Βουγιούκας 2, Ντέιβις 19 (1), Γκίκας 10 (3).

Μίλων (Κουρής): Μπράιαντ 23, Σκορδίλης 10, Πετρίδης 2, Μελισσαράτος 11 (1), Μοτσενίγος 7 (1), Μπαρτ 12, Ζούμπος, Δημάκος 12 (1), Κανονίδης 9 (1).