Α2 Ανδρών: Ξέσπασε στην Δάφνη Δαφνίου ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank

Μετά την ήττα από τον Αμύντα ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ξέσπασε στην Δάφνη Δαφνίου και πήρε τη νίκη με 79-42. Με αυτό το αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 9-2, ενώ οι παίκτες του Καλαμπόκη έπεσαν στο 1-9.

Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank - Δάφνη Δαφνίου 79-42

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ξεκίνησε με... σπασμένα τα φρένα στην αναμέτρηση και γρήγορα επέβαλε τον ρυθμό του (19-9, 10'). Έκτοτε οι ερυθρόλευκοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Δάφνη Δαφνίου, η οποία βρέθηκε να κυνηγάει διαφορά 33 πόντων στο τέλος του πρώτου μισού (47-14, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην τρίτη περίοδο και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (65-27, 30'). Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοσή τους στο τελευταίο μέρος, ωστόσο οι παίκτες του Τσαλδάρη υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη με 79-42.

Από τους νικητές ξεχώρισε οι Νικολαϊδης και Μελισσαράτος σημείωσαν από 12 πόντους έκαστος.

Από την Δάφνη Δαφνίου ο Σκόρδος πέτυχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 47-14, 65-27, 79-42

ολ στ

δαφν στ

Απόλλων Πάτρας-ΓΣ Αμαρουσίου: 89-75

Ο Απόλλων Πάτρας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-18). Αν και το Μαρούσι κατάφερε να μειώσει την διαφορά, οι Πατρινοί παρέμειναν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-42).

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 19-10 και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-52). Ο Απόλλων Πατρών άντεξε στην πίεση του Μαρουσίου στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας με 89-75.

Από τον Απόλλων Πατρών ξεχώρισαν οι Μολφέτας και Τσιακμάς με 28 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Γκαγκαλούδης και Στασινός με 26 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-18, 46-42, 65-52, 89-75

Διαιτητές:  Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Τσιμπούρης (Κοκορδάτος)

Καβάλα-Αμύντας: 53-62

Ο Αμύντας ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-11). Το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, με τον Αμύντα να διατηρεί το προβάδισμα και να έχει προβάδισμα με εφτά πόντους (26-19).

Παρά την πίεση της Καβάλας στο δεύτερο μέρος, η ομάδα από τον Υμηττό διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησε εκτός έδρας με 62-53.

Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Σαλέχ και Τοπάλι με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καβάλα διακρίθηκαν οι Σαββίδης και Καρκατσέλης με 13 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-20, 19-26, 58-46, 53-62

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Ταρενίδης Κ.-Αφραφιώτης (Μπρίγκος)

Οίαξ Ναυπλίου-Πανερυθραικός: 74-79

Ο Πανερυθραικός πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-24). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-44).

Οι δύο ομάδες ήταν πλήρως ανταγωνιστικές και στο δεύτερο μέρος, με τον Πανερυθραικό να έχει κατά κύριο λόγο τον έλεγχο του αγώνα και να νικάει τον Οίακα Ναυπλίου εκτός έδρας με 79-74.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Αθανασούλας και Φιλιππάκος με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Οίακα Ναυπλίου διακρίθηκαν οι Σιμιτζής και Κουμπούρας με 23 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-28, 44-51, 61-66, 74-79

Διαιτητές: Λιότσιος-Νάστος-Ασημακάκη (Πετρόπουλος)

ΑΣ Καρδίτσας-Φίλιππος Βέροιας: 88-55

Η Καρδίτσα ξέφυγε στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-12). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-30).

Στο δεύτερο μέρος, η Θεσσαλική ομάδα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας τον Φίλιππο Βέροιας με 88-55.

Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Καρράς και Κακλαμάνος με 31 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Φίλιππο Βέροιας διακρίθηκαν οι Ελευθεριάδης και Πιλκούδης με 21 και οχτώ πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-12, 53-30, 69-45, 88-55

Διαιτητές:  Ξενικάκης-Παπαθανασίου-Κοϊμτζόγλου (Χλωρός)

ΑΟ Τρίτων-ΑΕ Ψυχικού: 88-82

Παρότι το Ψυχικό προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με πέντε πόντους (30-25), ο Τρίτωνας ανέτρεψε τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 22-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-40).

Στο δεύτερο μέρος, παρά το γεγονός ότι το Ψυχικό μείωνε την διαφορά, ο Τρίτωνας βρήκε απαντήσεις και νίκησε εντός έδρας με 88-82.

Από τον Τρίτωνα ξεχώρισαν οι Μάντζαρης και Κόκκαλης με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Ψυχικό διακρίθηκαν οι Δελίδης και Παπανικολάου με 19 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-30, 47-40, 70-60, 88-82

Διαιτητές; Ζακεστίδης-Μπούκας-Τηγάνης (Ζερβούδης)