Α2 Ανδρών: Στον Ολυμπιακό Β' το δεύτερο εισιτήριο για την Basket League

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank υπερασπίστηκε την έδρα του απέναντι στο Μαρούσι και μετά την νίκη του με, κέρδισε το δεύτερο εισιτήριο για την Basket League.

Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank - Mαρούσι 93-87

O Oλυμπιακός Β' Piraeus Bank ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να ξεφύγει αρχικά με 8 πόντους (20-12, 6'). Το Μαρούσι από την μεριά του βρήκε γρήγορα τις λύσεις και φρόντισε να μην αφήσει τους αντιπάλους του να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου,με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με έξι πόντους (29-23, 10'). Στην δεύτερη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι είδαν τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να βρίσκονται σε απόσταση «αναπνοής», ωστόσο κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία και να παραμείνουν σε θέση οδηγού, στο τέλος του πρώτου μισού (45-44, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες συνέχισαν να πορεύονται χέρι-χέρι, ενώ στο 25' της αναμέτρησης το Μαρούσι πέρασε μπροστά στο σκορ (50-55, 25'). Οι Πειραιώτες με μπροστάρη τον Νικολαϊδη βρήκαν γρήγορα τις λύσεις και πήραν ξανά τα ηνία πριν την έναρξη του τελευταίου μέρους (66-64, 30'). Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε... θρίλερ, καθώς οι δύο πλευρές συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Με 2:32'' να απομένουν ο Ξύδας ευστόχησε σε τρίποντο για το 82-80, ενώ στην συνέχεια ο Τσόχλας απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 85-80, δίνοντας ανάσες στους συμπαίκτες του. O Στασινός με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια έκανε το 85-83 και λίγο αργότερα ο Μελισσαράτος με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 88-83. Ο Ξύδας με 1/2 βολές μείωσε για το Μαρούσι (88-84) και με ακόμη ένα τρίποντο, οι ερυθρόλευκοι διεύρυναν το σκορ στο 91-84. Έτσι ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank υπερασπίστηκε το προβάδισμά του και έφτασε στην νίκη με 93-87.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νικολαϊδης με 22 πόντους, ενώ οι Τσόχλας και Παπαδιονυσίου σημείωσαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Από την μεριά των ηττημένων ξεχώρισε ο Στασινός με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 45-44, 66-64, 93-87