Α2: Νίκη για Ψυχικό, άνετο διπλό για Τρίτωνα

Διαβάστε όλα όσα έγιναν στους αγώνες της Τετάρτης (3/11) για την Α2 Ανδρών.

Αναλυτικά:

Καβάλα-Φίλιππος Βέροιας: 88-82

Η Καβάλα άρχισε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Ο Φίλιππος Βέροιας πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-41). Η Καβάλα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Φίλιππο Βέροιας με 88-82

Από την Καβάλα διακρίθηκαν οι Ζαρκαδούλας και Αμπατζάς με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Φίλιππο Βέροιας ξεχώρισαν οι Ελευθεριάδη και Ντεκάλοβιτς με 23 και 20 πόντους.

ΚΑΒΑΛΑ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 88-82
Διαιτητές: Tσιαπλής-Ντούρας-Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 24-14, 47-41, 70-64, 88-82
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 9, Μπρουκς, Αμπατζάς 20 (3), Ζαρκαδούλας 24 (4), Ράπτης 11, Δρόσος 8, Αγγελάκος 3 (1), Οκεκουόγεν 13.
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Ντόβας 7, Ελευθεριάδης 23 (2), Πουλιανίτης 4, Κοθράς 6 (1), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 7, Ντρεκάλοβιτς 20 (2), Ιατρίδης 5 (1), Πιλκούδης, Γαρέζος 7 (1).

Κόροιβος-Αγρινίου: 77-50

Ο Κόροιβος ξεκίνησε δυναμικά από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-25). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν το Αγρίνιο με 77-50.

Από τον Κόροιβο διακρίθηκαν οι Παπαρέγκας και Μίτροβιτς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Αγρίνιο ξεχώρισαν οι Φάρσκι και Μήτσου με 15 και εφτά πόντους.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ-ΑΓΡΙΝΙΟ 77-50
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Ουσταμπασίδης-Γεράνιος
Δεκάλεπτα: 25-13, 41-25, 58-42, 77-50
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 16 (3), Μίτροβιτς 15 (2), Ναούμης, Ετζιάκα, Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 13 (2), Κάππος 6, Μιχαλούτσος 2, Τάταρης 7, Μαστόρος 10, Γκαβασιάδης 8 (1), Νάνος.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Μπάλος 2, Βακουφτσής, Παπαθανασόπουλος 3 (1), Κεραμάρης, Φάρσκι 15, Τσούκας 7, Μήτσου 7 (1), Κυρίλης 1, Κόκκιος 3, Νικολαΐδης 6 (1), Γκάτζιος 6.

Οίακας Ναυπλίου-ΑΟ Τρίτων: 64-121

Ο ΑΟ Τρίτωνας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-23). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 61-28, προηγήθηκαν με 44 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (95-51) και διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του αγώνα, με αποτέλεσμα να νικήσουν τον Οίακα Ναυπλίου με 121-64.

Από τον ΑΟ Τρίτωνα διακρίθηκαν οι Μαυροκεφαλίδης και Παπαδημητρίου με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Οίακα Ναυπλίου ξεχώρισαν οι Τσβόροβιτς και Χόρτσας με 18 και δέκα πόντους.

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ-ΤΡΙΤΩΝΑΣ 64-121
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Καρακάσης-Μαρινάκης
Δεκάλεπτα: 23-34, 37-64, 51-95, 64-121
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 8, Μιχόπουλος 1, Τσάκος, Τουρλής 3, Καστραντάς 3 (1), Χόρτσας 10 (2), Σκλήκας 2, Τσανίδης, Χαϊδάς 8 (2), Λιάκος 2, Χάχαλος 9, Τσβόροβιτς 18
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 21 (5), Θεοδώρου 19 (3), Τσόχλας, Μάντζαρης 6 (2), Παπαδημητρίου 22 (1), Μαυροκεφαλίδης 25 (3), Γεωργάκης 2, Δρίτσας 7 (1), Σαρλής, Γκίκας, Μελισσαράτος 11, Δημάκος 8.

Ψυχικό-Παγκράτι: 82-61

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Ψυχικό να έχει πρώτο λόγο στο προβάδισμα και να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-30). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 26-17 ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-47).  Το Ψυχικό διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε το Παγκράτι με 82-61.

Από το Ψυχικό διακρίθηκαν οι Πολυτάρχου και Αθανασούλας με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Παγκράτι ξεχώρισαν οι Σταυρακούκας και Τσουργιάννης με 18 και 16 πόντους.

ΨΥΧΙΚΟ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 82-61
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Στρέμπας-Φασόλης
Δεκάλεπτα: 19-13, 36-30, 62-47, 82-61
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 9 (2), Κουφόπουλος 11 (3), Παπανικολάου 9 (1), Πολυτάρχου 14 (3), Μαλέλης 6, Ράιντερ 14, Αθανασούλας 13 (2), Γεωργόπουλος, Μαρίνος 2, Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 4.
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης, Σταυρακούκας 18 (2), Γεωργοπαπαδάκος 4, Γιοβάνης 2, Ταταράκης 3, Ζαρίφης, Χαϊκάλης 2, Σεργεντάνης, Τσουργιάννης 16 (1), Δαμιανός 4, Τζουγκαράκης 12.

Αμύντας-Πανερυθραικός: 72-69

Ο Αμύντας είχε τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με τον Πανερυθραικό να πιέζει, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (32-26). Αν και ο Πανερυθραικός πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, ο Αμύντας διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός με 72-69.

Από τον Αμύντα διακρίθηκαν οι Μπέλη και Τοπάλι με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Κωστόπουλος και Σταματόγιαννης με 20 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-13, 32-26, 44-42, 72-69

Η επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 6/11, 17:00):