Α2 Ανδρών – Ο Μπουρούσης… καθάρισε το ντέρμπι, διπλό για τον Χαρίλαο Τρικούπη στον Υμηττό

Η Καρδίτσα ήταν η μεγάλη κερδισμένη του σημαντικότερου αγώνα της 23ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών, με την ομάδα της Θεσσαλίας να επικρατεί του Τρίτωνα με 79-75, να φτάνει το 20-1 και να κάνει τεράστιο βήμα για την απευθείας άνοδο της στην Basket League.

Το ξεκίνημα της γηπεδούχου ομάδας ήταν εκρηκτικό, όπως δείχνει το εμφατικό 29-12 του πρώτου δεκαλέπτου. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Τρίτων, όχι μόνο άρχισε να… ροκανίζει την εις βάρος του διαφορά, αλλά να μπει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (61-62). Δύο λεπτά πριν το φινάλε, το σκορ ήταν ισόπαλο στους 74 πόντους, όμως η Καρδίτσα μίλησε στο σημαντικότερο χρονικό σημείο στου ματς, με τον Σπυριδωνίδη με τρίποντο να γράφει το 77-74. Ο Μαυροκεφαλίδης με 1/2 βολές μείωσε σε 77-75 στα 43’’, με τον Μπουρούση, με 2/2 βολές στα 8’’ να… κλειδώνει την νίκη για την Καρδίτσα, διαμορφώνοντας το τελικό 79-75.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Γιάννη Μπουρούση, με τον πρώην αρχηγό της εθνικής ομάδας να έχει 26 πόντους και 10 ριμπάουντ. 14 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Βεργίνης και 10 πόντους ο Σπυριδωνίδης.

Για τον Τρίτωνα, 18 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Μαυροκεφαλίδης, 11 πόντους ο Τσόχλας και 10 πόντους ο Μελισσαράτος.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης (Μηναρετζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 29-12, 44-37, 61-62, 79-75
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 7, Τσιλούλης 2, Καρράς 4, Μπουρούσης 26 (3), Κακλαμάνος 2, Σπυριδονίδης 10 (2), Χάλαρης 4, Ντράσκοβιτς 7 (1), Τσούκας 3 (1), Βεργίνης 14 (4), Πεφάνης.
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2, Μανοΐλοβιτς 7, Θεοδώρου 2, Αντωνάκης 5 (1), Τσόχλας 11 (3), Μάντζαρης 9 (3), Παπαδημητρίου 2, Μαυροκεφαλίδης 18, Μελισσαράτος 10, Δημάκος 9 (2).

Αμύντας-Χαρίλαος Τρικούπης 60-68

Αν και ο Αμύντας πήρε προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με πέντε πόντους, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (32-26). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χαρίλαο Τρικούπη να είναι πιο αποτελεσματικός και να νικάει εκτός έδρας με 68-60.

Από τοΝν Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκαν οι Αλίχοντζιτς και Λεγκίκας με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Τοπάλι και Κανονίδης με 13 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Χριστινάκης (Ελευθεριάδης Γ.)
Δεκάλεπτα: 20-15, 26-32, 48-49, 60-68
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 8 (2), Ζούπας 2, Τοπάλι 13 (2), Γκρέκας 4, Βαρδιάνος, Κουκουνιάς 3 (1), Γκάτζο 5 (1), Μπέλη 8, Βύρλας 4, Κανονίδης 13 (3).
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 9 (1), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 5 (1), Παπαδιονυσίου 10 (1), Λιάπης 2, Λεγκίκας 13 (1), Αλίχοντζιτς 14, Σοκ 7, Σαχπατζίδης 8 (1).

Αγρίνιο-Μαρούσι 69-63

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι ισόπαλο (32-32). Ανταγωνιστικές και μαχητικές ήταν και στο δεύτερο ημίχρονο, με το Αγρίνιο να είναι πιο αποτελεσματικό και να νικάει το Μαρούσι με 69-63.

Από το Αγρίνιο διακρίθηκαν οι Νικολαΐδης και Τσρνιτς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Προίσκος και Αρνόκουρος με 15 πόντους έκαστος.
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ταρενίδης Κ.-Ελευθεριάδης Πλ. (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 13-18, 32-32, 46-47, 69-63
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Νικολαΐδης 13, Μπαζίνας 11 (2), Τσρνιτς 12 (1), Τσούκας 5 (1), Μήτσου 5 (1), Κυριλής 6, Μπαλός 6, Κουρουπάκης 9, Γκάτζιος 2.
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 3 (1), Στασινός 14 (2), Παπαγιάννης 3, Ξυδάς 5 (1), Ξύδης, Προίσκος 15 (3), Κανέλλης, Μαργέλης 4, Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 15, Κωνσταντακόπουλος.

Πανερυθραϊκός-Δάφνη Δαφνίου 115-65

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-38). Ο Πανερυθραϊκός ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Δάφνη Δαφνίου με 115-65.

Από τον Πανερυθραϊκό διακρίθηκε ο Τσάμης με 20 πόντους, με τους Καμπουρίδη και Σταματόγιαννη να έχουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Δάφνη Δαφνίου ξεχώρισαν οι Σούμαν και Τσορμπατζόγλου με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.
Διαιτητές: Παπαφωτίου-Κιουλάφας-Γρίβα (Ζερβούδης)
Δεκάλεπτα: 25-21, 48-38, 78-54, 115-65
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 8, Μωραΐτης 12 (1), Καλλιανιώτης 6 (2), Ντουζίδης 12 (3), Κωστόπουλος 3 (1), Σκάνδαλος 8 (2), Καμπουρίδης 16 (2), Παπανικολάου 9 (3), Τσάμης 20, Σταματογιάννης 16 (1), Ευστρατίου 5 (1).
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 17 (1), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 12, Μπήλιος 6 (1), Μπούτσικος, Κυρίμης 3 (1), Ρερρές, Καλομοίρης, Εξηνταβελώνης 7, Κολτσίδας, Σταϊκόπουλος, Κυρίτσης 2, Σούμαν 18.

Παγκράτι-Φίλιππος Βέροιας 96-72

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην αρχή και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-27). Το Παγκράτι διεύρυνε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας τον Φίλιππο Βέροιας με 96-72.

Από το Παγκράτι διακρίθηκαν οι Σταυρακούκας και Τζουγκαράκης με 28 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από το Φίλιππο Βέροιας ξεχώρισαν οι Ντόβας και Ελευθεριάδης με 15 πόντους έκαστος.
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Νάστος-Ασλανίδης (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 16-15, 39-27, 63-44, 96-72
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης 2, Σταυρακούκας 28 (5), Μανιάς 3, Ζαραϊδώνης 9 (1), Ζαρίφης 2, Γιοβάνης 2, Χαϊκάλης 6, Δ. Τσουργιάννης 10, Ταταράκης, Τζουγκαράκης 23, Α. Τσουργιάννης 11.
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι, Ντόβας 15 (2), Ελευθεριάδης 15 (1), Πουλιανίτης 3, Κοθράς 2, Παραπούρας 12 (1), Σουτζόπουλος 13, Ντρεκάλοβιτς 6, Ιατρίδης, Πιλκούδης 4, Γαρέζος 2.

Σε αγώνες για την 23η αγωνιστική της Α2 Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Καρδίτσα-Τρίτων 79-75
(22/3) Κόροιβος Αμαλιάδας-Οίαξ Ναυπλίου 79-50
Ρεπό: Καβάλα
*Ο αγώνας Ψυχικό-Ελευθερούπολη αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων και ορίστηκε για τις 27/4.