Α2 Ανδρών – Ο buzzer beater Μωραΐτης έκρινε το θρίλερ της Ερυθραίας

Απίστευτη εξέλιξη είχε η αναμέτρηση της Ερυθραίας ανάμεσα στον Πανερυθραϊκό και τον Τρίτωνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2 πόντους (69-71), με τρίποντο του Μανόλιοβιτς. Ο ίδιος, όμως, αστόχησε σε δύο βολές, 3’’ πριν το φινάλε, με τον Μωραΐτη να προλαβαίνει να διασχίσει το γήπεδο και με buzzer beater τρίποντο να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του με 72-71.

Ο Κωστόπουλος με 12 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Πανερυθραϊκού, με τους Καλλανιώτη και Σταματογιάννη να ακολουθούν με 11 έκαστος και τον Μωραίτη να έχει 10, ανάμεσα τους και το τρίποντο της νίκης.

Για τον Τρίτωνα, 25 πόντους είχε ο… μοιραίος στο φινάλε Μανόλιοβιτς, με τον Μελισσαράτο να έχει 22.

Διαιτητές: Τσώνος-Θεοδωρόπουλος-Τηγάνης (Μωϋσιάδης)
Δεκάλεπτα: 19-21, 44-42, 57-59, 72-71
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Γκαβασιάδης, Κοντούδης 2, Μωραΐτης 10 (1), Καλλιανιώτης 11 (3), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 12 (3), Σκάνδαλος, Γιαουρτόγλου 9 (2), Καμπουρίδης 6, Τσάμης 4, Σταματογιάννης 11 (1), Ευστρατίου 7 (1).
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 1, Μανοΐλοβιτς 25 (1), Αντωνάκης 12 (3), Οικονομόπουλος, Μάντζαρης, Παπαδημητρίου, Σαρλής, Μελισσαράτος 22 (1), Δημάκος 11 (3).

Σε αντίθεση με την αναμέτρηση της Ερυθραίας, αυτή της Βέροιας κρίθηκε από νωρίς, με τον Φίλιππο, στο ντεμπούτο του Ντίνου Καλαμπάκου στον πάγκο του, να διαλύει την Δάφνη Δαφνίου με 79-37.

18 πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Ιατρίδης, με τους Πιλκούδη και Γαρέζο να έχουν από 14, τον Παραπούρα 12 και τον Ντρεκάλοβιτς 11 πόντους.

Για την Δάφνη, Οουντίντζο και Εξηνταβελόνης είχαν από 11 πόντους.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Αγραφιώτης Γρ.-Λαδάς (Καλότσης)
Δεκάλεπτα: 19-8, 42-18, 56-31, 79-37
Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Ντόβας 2, Πουλιανίτης 5 , Κοθράς 3 (1), Παραπούρας 12 (4), Σουτζόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 11, Ιατρίδης 18 (1), Πιλκούδης 14, Γαρέζος 14 (2).
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου, Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 11, Μπήλιος 8 (1), Μπούτσικος, Κυρίμης, Ρερρές, Εξηνταβελώνης 11, Κολτσίδας 4, Κυρίτσης, Σούμαν 3.

Καρδίτσα-Χαρίλαος Τρικούπης 72-68

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (33-33). Παρά την πίεση του Χαρίλαου Τρικούπη, η Καρδίτσα είχε το πάνω χέρι και νίκησε εντός έδρας με 72-68.

Από την Καρδίτσα διακρίθηκαν οι Ντράσκοβιτς και Μπουρούσης με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Χαρίλαο Τρικούπη ξεχώρισαν οι Σοκ και Αλίχοντζιτς με 17 και 13 πόντους.

Διαιτητές: Γερακίνης-Ταρενίδης Κ.-Δολγύρας (Μανάσης)
Δεκάλεπτα: 21-15, 33-33, 56-51, 72-68
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 4 (1), Τσιλούλης 5 (1), Καρράς 9, Μπουρούσης 13, Κακλαμάνος 4 (1), Σπυριδονίδης 3 (1), Χάλαρης 8, Ντράσκοβιτς 16 (2), Τσούκας, Βεργίνης 10 (1), Πεφάνης.
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 6, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 9, Λιάπης 6 (2), Λεγκίκας 7 (1), Αλίχοντζιτς 13, Σοκ 17 (2), Σαχπατζίδης 5.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ελευθερούπολη 79-67

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την ομάδα από την Πελοπόννησο να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41). Ο Κόροιβος ανέβασε ρυθμό κυρίως στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Εελευθερούπολη με 79-67.

Από τον Κόροιβο διακρίθηκε ο Μαστρογιαννόπουλος με 15 πόντους, με τους Παπαρέγκα, Μίτροβιτς και Τάταρης να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Ελευθερούπολη ξεχώρισαν οι Τουντζιαράκης και Σκουλίδας με 12 πόντους.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Ζιώγας-Μαρτινάκος (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 18-19, 42-41, 59-54, 79-67
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 14, Μίτροβιτς 14 (1), Καλογερίας 2, Ναούμης 6 (2), Μαστρογιαννόπουλος 15 (3), Κάππος, Μιχαλούτσος 9, Μαστόρος 5 (1), Νάνος, Τάταρης 14.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 12, Ναούμης 6 (1), Γοργόνης 5 (1), Στάθης 5 (1), Δ. Ερμείδης 11 (1), Σκουλίδας 12 (1), Σταμπουλής 10, Π. Ερμείδης, Πάτρας 2, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 2.

Αμύντας-Καβάλα 80-74

Οι δύο ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-33). Αν και η Καβάλα πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-51), ο Αμύντας ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας με 80-74.

Από τον Αμύντα διακρίθηκαν οι Γκάτζο και Κανονίδης με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Καβάλα ξεχώρισε ο Αμπατζάς με 20 πόντους, με τους Ζαρκαδούλα και Οκεκουόγεν να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Αναστόπουλος-Νάστος (Ντάβαρης)
Δεκάλεπτα: 14-18, 33-35, 51-54, 80-74
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 6 (2), Ζούπας, Τοπάλι 9, Γκρέκας 3 (1), Βαρδιάνος 4, Κουκουνιάς, Γκάτζο 21 (6), Μπέλη 15 (1), Βύρλας 5, Κανονίδης 17 (3).
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 8 (2), Αμπατζάς 20 (2), Καψαλός 5 (1), Ζαρκαδούλας 12 (2), Ράπτης 8, Δρόσος 9, Οκεκουόγεν 12, Μπανάσας.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Μακρόπουλος-Ελ Ανύ (Πατσαντζόπουλος)

Αγρίνιο-Οίαξ Ναυπλίου: 83-61

Σαρωτικό το Αγρίνιο στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-35). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο κια νίκησαν εντός έδρας τον Οίακα Ναυπλίου με 83-61.

Από το Αγρίνιο διακρίθηκαν οι Μπαλός και Κουρουπάκης με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Οίακα Ναυπλίου ξεχώρισαν οι Τσβόροβιτς και Μερμίγκης με 27 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-23, 53-35, 69-53, 83-61
Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Νικολαΐδης 8 (2), Τσρνιτς 14 (2), Τσούκας 3 (1), Μήτσου 6 (2), Κυριλής 8 (1), Κόκκιος 3 (1), Μπαλός 16, Κουρουπάκης 15, Γκάτζιος 10 (2).
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 3 (1), Σκλήκας 3 (1), Μαργέλης 8 (1), Τσανίδης, Χαϊδάς, Λιάκος, Χάχαλος 9 (1), Μερμίγκης 11, Τσβόροβιτς 27.

Παγκράτι-Μαρούσι 76-83

Δυναμικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, με το Μαρούσι να έχει το πάνω χέρι και να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας το Παγκράτι με 83-76.

Από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Κωνσταντακόπουλος και Ξυδάς με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Παγκράτι ξεχώρισαν οι Σταυρακούκας και Τζουγκαράκης με 19 και 16 πόντους

Διαιτητές: Καλδίρης-Μηλαπίδης-Σπυρόπουλος (Κυρτάτας)
Δεκάλεπτα: 20-22, 41-45, 61-67, 76-83
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 19 (1), Μανιάς 3 (1), Ζαραϊδώνης 15 (3), Γιοβάνης, Χαϊκάλης 4, Δ. Τσουργιάννης 7, Τζουγκαράκης 16, Α. Τσουργιάννης 12 (1).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 9, Δόξας 12 (1), Στασινός 10 (1), Παπαγιάννης 11, Ξυδάς 16 (4), Ξύδης 3 (1), Προίσκος, Κανέλλης, Μαργέλης 4, Παπαγεωργόπουλος 1, Αρνόκουρος, Κωνσταντακόπουλος 17 (4).

Σε αγώνες για την 25η αγωνιστική της Α2 Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Πανερυθραϊκός-Τρίτων 72-71
Φίλιππος Βέροιας-Δάφνη Δαφνίου 79-37

Αγρίνιο-Οίαξ Ναυπλίου 83-61
Ρεπό: Ψυχικό