Α2 Ανδρών – Η Ελευθερούπολη εδωσε παράταση στην στέψη της Καρδίτσας

Πολύ σκληρή για τα… δόντια της Καρδίτσας αποδείχθηκε η Ελευθερούπολη, που με την νίκη της με 78-72, υποχρέωσε τους πρωτοπόρους της Α2 Ανδρών στην μόλις δεύτερη φετινή τους ήττα και τους ανάγκασε να... αναβάλουν για λίγο ακόμα την στέψη τους ως πρωταθλητές.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, με την Ελευθερούπολη, όμως, να στέκεται καλύτερη στις λεπτομέρειες, διατηρώντας το φετινό εντός έδρας αήττητο της (11-0), φτάνοντας στο 15-7. Αντίθετα, η Καρδίτσα έπεσε στο 22-2.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τουτζιαράκη, που είχε 29 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Μαρίνκοβιτς να ακολουθεί με 13 πόντους.

Για την Καρδίτσα, που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Μπουρούση και θα πρέπει να περιμένει λίγο ακόμα ώστε να στεφθεί και βαθμολογικά πρωταθλήτρια της Α2 Ανδρών, ο Βεργίνης είχε 20 πόντους και ο Χάλαρης 15.

Ελευθερούπολη-Καρδίτσα 78-72

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Τσιαπλής-Λουλουδιάδης (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 20-15, 34-33, 58-55, 78-72
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 29 (2), Ναούμης, Γοργόνης 6, Στάθης 7 (1), Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 8 (2), Σταμπουλής 7 (1), Π. Ερμείδης, Πάτρας 6, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 13 (2).
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 4, Τσιλούλης 6, Καρράς 4, Κακλαμάνος 3 (1), Σπυριδονίδης, Χάλαρης 15 (1), Ντράσκοβιτς 12 (1), Τσούκας 4, Αλεξιάδης 4, Βεργίνης 20 (3), Πεφάνης.

Kαβάλα-Κόροιβος Αμαλιάδας 72-74

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα στην αρχή και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-30). Ο Κόροιβος διατήρησε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας η Καβάλα με 74-72.

Από τον Κόροιβο διακρίθηκαν οι Μαστρογιαννόπουλος και Παπαρέγκας με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Καβάλα ξεχώρισαν οι Οκεκουόγεν και Αμπατζάς με 18 και 12 πόντους.

Διαιτητές: Μπακάλης-Αγραφιώτης Ι.-Ντόγκας (Δροσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 14-15, 30-36, 50-55, 72-74
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 7 (1), Αμπατζάς 12 (2), Καψαλός 11 (1), Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 9 (1), Ράπτης 5, Δρόσος 10, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 18.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 21 (2), Μίτροβιτς 4, Καλογερίας 1, Ναούμης 4, Μαστρογιαννόπουλος 26 (4), Κάππος 5, Μιχαλούτσος 10 (1), Μαστόρος 3, Νάνος.

Χαρίλαος Τρικούπης-Αγρίνιο 86-58

Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά και πήραν προβάδισμα με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-24). Ο Χαρόλαος Τρικούπης διατήρησε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας το Αγρίνιο με 86-58.

Από τον Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκαν οι Αλίχοντζιτς και Λεγκίκας με 15 πόντους έκαστος. Από το Αγρίνιο ξεχώρισαν οι Τσρνιτς και Κουρουπάκης με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Σκαλτσής-Κανελλόπουλος (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 22-15, 46-24, 67-43, 86-58
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 8 (1), Βλάσιος 1, Δημητρακόπουλος 9, Παπαδιονυσίου 11 (1), Καζάνας 2, Λιάπης 13 (1), Λεγκίκας 15 (3), Τσαπατώρης, Παγούρας, Αλίχοντζιτς 15, Σοκ 4, Σαχπατζίδης 8.
Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Τσρνιτς 16 (4), Μπαζίνας 5 (1), Τσούκας, Μήτσου 2, Κυριλής 5 (1), Κουρουπάκης 15, Μπαλός 6, Νικολαΐδης 4, Γκάτζιος 5 (1).

Οίαξ Ναυπλίου-Πανερυθραϊκός 63-106

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαρωτικοί στην αρχή και προηγήθηκαν με 34 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-30). Ο Πανερυθραϊκός συνέχισε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας τον Οίακα Ναυπλίου με 106-63.

Από τον Πανερυθραϊκό διακρίθηκαν οι Ευστρατίου και Σκάνδαλο με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Οίακα Ναυπλίου ξεχώιρσαν οι Τσβόροβιτς και Χαϊδάς με 18 και δέκα πόντους.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Ρίζος-Χαϊνά (Μαυραντζάς)
Δεκάλεπτα: 12-21, 30-64, 43-74, 63-106
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 9 (1), Τσάκος 7 (1), Σκλήκας, Καστραντάς, Μαργέλης 2, Τσανίδης 4 (1), Χαϊδάς 10 (2), Λιάκος 2, Χάχαλος 2, Νικολακόπουλος, Μερμίγκης 9 (1), Τσβόροβιτς 18.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Γκαβασιάδης 9 (1), Κοντούδης 6, Μωραΐτης 6 (2), Καλλιανιώτης 3 (1), Ντουζίδης 7 (1), Κωστόπουλος 10 (2), Σκάνδαλος 15 (3), Γιαουρτόγλου 10 (3), Καμπουρίδης 7 (1), Τσάμης 3, Σταματογιάννης 14 (1), Ευστρατίου 16 (1).

Τρίτων-Παγκράτι 84-65

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή, με τον γηπεδούχο να έχει προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (29-25). Ο Τρίτων ανέβασε την διαφορά του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας το Παγκράτι με 84-65.

Από τον Τρίτωνα ξεχώρισαν οι Δημάκος και Μανοΐλοβιτς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Παγκράτι ξεχώρισαν οι Σταυρακούκας και Τζουγκαράκης με 20 και 14 πόντους.

Διαιτητές: Στρέμπας-Αναστασίου-Αργυρούδης (Μωϋσιάδης)
Δεκάλεπτα: 17-13, 29-25, 63-43, 84-65
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 15 (3), Μανοΐλοβιτς 16 (2), Θεοδώρου 13, Αντωνάκης 5 (1), Οικονομόπουλος 2, Γκίκας, Δρίτσας 4 (1), Σαρλής, Γεωργάκης, Μελισσαράτος 11, Δημάκος 18 (2).
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης, Σταυρακούκας 20, Μανιάς, Ζαραϊδώνης, Ζαρίφης, Γιοβάνης, Χαϊκάλης 3, Δ. Τσουργιάννης 10, Δαμιανός, Ταταράκης 5, Τζουγκαράκης 14, Α. Τσουργιάννης 13.

Mαρούσι-Φίλιππος Βέροιας 78-46

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο από την αρχή του παιχνιδιού και προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-28). Το Μαρούσι ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας τον Φίλιππο Βέροιας με 78-46.

Από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Ξυδάς και Ξύδης με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Φίλιππο Βέροιας ξεχώρισαν οι Σουτζόπουλος και Ιατρίδης με δέκα πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Καρπάνος-Μαρινάκης (Παπαδόπουλος Στ.)
Δεκάλεπτα: 21-15, 49-28, 67-38, 78-46
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Δόξας 4, Παπαγιάννης 8, Ξυδάς 16 (3), Ξύδης 15 (3), Προίσκος 2, Κανέλλης 6 (2), Μαργέλης 5, Σουρλής 8 (2), Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 14.
Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Νικάι, Ντόβας 4, Πουλιανίτης 2, Κοθράς 5 (1), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 10 (1), Ντρεκάλοβιτς 3 (1), Ιατρίδης 10, Πιλκούδης, Γαρέζος 9 (1).

Στους αγώνες για την 26η αγωνιστική της Α2 Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Καβάλα-Κόροιβος Αμαλιάδας 72-74

Μαρούσι-Φίλιππος Βέροιας 78-46
Ρεπό: Δάφνη Δαφνίου

*Ο αγώνας Ψυχικό-Αμύντας αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.