Λιθουανία-Γαλλία 70-76: Έκαναν το 2/2 οι μπλε στα μεταξύ τους φιλικά

Η Γαλλία νίκησε την Λιθουανία με 76-70 σε φιλικό αγώνα, κάνοντας το 2/2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Αν και η Γαλλία πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 5' λεπτό (13-6), η Λιθουανία με ένα επί μέρους σκορ 23-12, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-25).

Παρότι η ομάδα του κόουτς Μακσβίτις είχε διαφορά με επτά πόντους στο 15' λεπτό (34-27), οι μπλε ξαναπήραν τα ηνία στα επόμενα λεπτά, με τις δύο χώρες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (39-39).

Οι δύο χώρες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του κόουτς Κολέ να έχει τον πρώτο λόγο και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-56). Η Γαλλία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και είχε το πάνω χέρι, για αυτό και νίκησε την Λιθουανία με 76-70 σε φιλικό αγώνα.

Από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Γιαμπουσελέ και Ντιλικινά με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Λιθουανίας ξεχώρισαν οι Μπέντζιους (4 ριμπάουντ) και Βαλαντσιούνας (14 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 21 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-25, 39-39, 56-58, 70-76