Λίμπερτι-Μέρκιουρι 79-106: Άνετη εκτός έδρας νίκη για το Φοίνιξ

Οι Φοίνιξ Μέρκιουρι διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους σε πέντε ματς, αφού επικράτησαν εκτός έδρας και των Λίμπερτι με 106-79.

Οι Μέρκιουρι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (35-19). Αν και οι Λίμπερτι μείωσαν στους εννιά πόντους (35-26, 12'), οι Μέρκιουρι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά και προσπάθησαν να την διευρύνουν, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-42).

Παρότι η ομάδα από το Φοίνιξ πήρε προβάδισμα 25 πόντων (76-51, 25') στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Λίμπερτι μείωσαν την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 18-6, αλλά οι Μέρκιουρι διατήρησαν την πρωτοπορία τους και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-69). Η φιλοξενούμενη ομάδα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 24-10 και κατάφερε να νικήσει τις Λίμπερτι με 106-79.

Από τις Μέρκιουρι ξεχώρισαν οι Ντίγκινς-Σμιθ και Γκρίνερ με 27 και 26 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Λίμπερτι διακρίθηκαν οι Λάνει και Ρίτσαρντς με 20 και 14 πόντους.

Οι Μέρκιουρι με την πέμπτη σερί νίκη, ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 14-10 και την τέταρτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Λίμπερτι έκαναν την τρίτη συνεχόμενη ήττα και έπεσαν στο 11-15, με αποτέλεσμα να πάρουν την τρίτη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια.

Δεκάλεπτα: 19-35, 42-55, 69-82, 79-106