WNBA: Νίκη και παραμένουν πρώτες οι Έισις, συνεχίζουν νικηφόρα Στορμ, Γουίνγκς και Λίνξ (vids)

Οι Έισις, Στορμ, Γουίνγκς και Λίνξ συνέχισαν νικηφόρα στους αγώνες της Πέμπτης (3/9) για το WNBA.

Σιάτλ Στορμ-Νιου Γιορκ Λίμπερτι: 85-75

Αν και οι Στορμ ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα, οι Λίμπερτι ε ένα σερί έντεκα πόντων, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-24). Παρότι η ομάδα της Νέας Υόρκης είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Στορμ ισοφάρισαν στο 15' (34-34), αλλά οι Λίμπερτι προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Αν και οι Λίμπερτι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Στορμ πίεσαν και είχαν εννιά σερί πόντους στα τελευταία λεπτά, με την ομάδα από την Νέα Υόρκη ομώς να κρατάει το προβάδισμα της με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Η ομάδα από το Σιατλ έκανε ένα επί μέρους σκορ 22-11 στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει την Λίμπερτι με 85-75, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 19-10 και την δεύτερη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ η ομάδα από την Νέα Υόρκη έπεσε στο 11-18 και την τέταρτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Στορμ ξεχώρισαν οι Στιούαρτ και Ράσελ με 33 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Λίμπερτι διακρίθηκαν οι Ιονέσκου και Άλεν με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-29, 40-45, 63-64, 85-75

Λας Βέγκας Έισις-Σικάγο Σκάι: 90-83

Οι Έισις άρχισαν πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-36).

Οι Σκάι με κορυφαία την Κάντας Πάρκερ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 29-17, με την ομάδα από το Λας Βέγκας όμως να διατηρεί το προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-65).  Παρότι η ομάδα του Σικάγο πέρασε δύο φορές μπροστά στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, οι Έισις διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση και νίκησαν με 90-83, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στην πρώτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας με ρεκόρ20-7, με την Σκάι να πέφτει στο 14-14 και την δεύτερη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Έισις ξεχώρισαν οι Πάρκερ (14ρ.) και Κόπερ με 30 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σκαι διακρίθηκαν η Πλαμ, η Γουίλιαμς και η Γουίλσον (10ρ.) με 21 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 31-14, 52-36, 69-65, 90-83

Μινεσότα Λίνξ-Λος Άντζελες Σπαρκς: 66-57

Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές του περιόδους στα πρώτα λεπτά, με τις Σπαρκς να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Αν και οι Λινξ ισοφάρισαν στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (27-27, 15'), οι Σπαρκς διατήρησαν το προβάδισμα του και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημίχρονου (41-35).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την ομάδα από το Λος Άντζελες να παίρνει το προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-51). Οι Λίνξ ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 15-4 στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν με 66-57, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 17-9 και την τρίτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας, ενώ οι Σπαρκς έπεσαν στο 10-18 και την έκτη θέση στην Δύση.

Από τις Λίνξ ξεχώρισαν οι ΜακΜπράιντ και Φόουλς (17ρ.) με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σπαρκς διακρίθηκαν οι Ογβουμίκε (10ρ.) και Γουίλερ με 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-20, 35-41, 51-53, 66-57

Ντάλας Γουίνγκς-Ατλάντα Ντριμ: 72-68

Οι Γουίνγκς ξεκίνησαν πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδουν (20-12). Οι Ντριμ όμως πάτησαν το γκάζι στις δύο επόμενες περιόδου και προηγήθηκν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-68). Η ομάδα από το Ντάλας ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 25-18 στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν με 72-68, με αποτέλεσμα να ανέβει στην πέμπτη θέση της Δ.Π., ενώ η ομάδα από την Ατλάντα έπεσε στο 6-20 και την έκτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Γουίνγκς ξεχώρισαν οι Γκρέι (10ρ.) και Ογκουνμποβάλε με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Ντριμ διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς και Μπίλινγκς (11ρ.) με 25 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-12, 36-31, 47-50, 72-68