Περιστέρι-Παναθηναικός 76-71: Η πρόκριση για τους τελικούς θα κριθεί στο Game 5

Το Περιστέρι νίκησε εντός έδρας τον Παναθηναικό με 76-71 και ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά. Ο νικητής του Game 5 της σειράς θα πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League.

Ο Παναθηναικός είχε πιο δυναμικό ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 5' λεπτό (13-7). Το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 14-2 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 2013, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-28).

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 13 πόντους (47-34) στο 24' λεπτό, οι "πράσινοι" μείωσαν την διαφορά έχοντας ένα επί μέρους σκορ 27-18. Η ομάδα του κόουτς Βασίλη Σπανούλη βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-55). Η ομάδα του κόουτς Χρήστου Σερέλη πίεσε στην τέταρτη περίοδο και μείωσε την διαφορά στους 2 πόντους στο 36' λεπτό (69-67). Το Περιστέρι βρήκε απαντήσεις και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Παναθηναικό με 76-71.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Φρανσίσκο και Ραντάνοβ με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Γκριγκόνις και Γκουντάιτις με 20 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71