Περιστέρι-ΠΑΟΚ 73-51: Στην τρίτη θέση της Basket League η ομάδα του Σπανούλη

Το Περιστέρι νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 73-51, έκανε το 3-0 στην σειρά και πήρε την τρίτη θέση των μικρών τελικών της Basket League.

Οι δύο ομάδες ήταν δυναμικές στην αρχή του αγώνα, με τον Περιστέρι να έχει το πάνω χέρι και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 16-8, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-27).

Το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (12-10), με την ομάδα του κόουτς Βασίλη Σπανούλη να προηγείται με 11 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-39). Το Περιστέρι πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-12, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 73-51.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Φρανσίσκο και Μπιλάν με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Φράνκε και Χάντς με 16 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα:  24-19, 40-27, 50-39, 73-51

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Τζιοπάνος, Χριστινάκης