Περιστέρι- Παναθηναϊκός 75-84: Ανέβασαν ρυθμό οι πράσινοι στην τέταρτη περίοδο

Ο Παναθηναικός νίκησε το Περιστέρι με 84-75 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου" για το τουρνουά «Νίκος Φάσουρας».

Ο Παναθηναικός ήταν σαρωτικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-18). Το Περιστέρι αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 26-17, , με τους "πράσινους" να βρίσκουν απαντήσεις και να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-44).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-15, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Ο Παναθηναικός ήταν καταιγιστικός στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, νίκησε το Περιστέρι με 84-75.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Γκριγκόνις με 15 πόντους, με τους Μπαλτσερόφσκι και Γκραντ να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Επίσης, ο Βιλντόζα, ο Μαντζούκας (12 ριμπάουντ) και ο Σλούκας (10 ασίστ) είχαν από 13, 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Χαντς και Ρένφρο που είχαν από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-31, 44-47, 64-63, 75-84