Περιστέρι–ΠΑΟΚ 78-63: Σάρωσε η ομάδα του Σπανούλη, αγωνία για ΜακΝίς για τους ασπρόμαυρους

Το Περιστέρι νίκησε τον ΠΑΟΚ με 78-63 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Σύμφωνα με την ενημέρωση του ΠΑΟΚ, οι "ασπρόμαυροι" δεν είχαν στην διάθεση τους, τους Μαργαρίτης και Σχίζας, λόγω ίωσης, δεν ακολούθησαν την αποστολή και έμειναν στη Θεσσαλονίκη, αλλά και του τραυματισμού του Jamuni McNeace. Ο Αμερικανές σέντερ πέτυχε 8 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει στη συνέχεια, καθώς γύρισε το πόδι του και δεν έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Αναλυτικά η ενημέρωση του Περιστερίου:

Σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» το Περιστέρι bwin επιβλήθηκε (78-63) του ΠΑΟΚ.

Ήταν ένας αγώνας που βοήθησε να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα από τον Βασίλη Σπανούλη, για τον βαθμό αγωνιστικής ετοιμότητας των παικτών του απέναντι σ’ έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (23-25 στο 10’), στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +7 (32-39 στο 15’), όμως συνεχόμενοι πόντοι του Τζέιλεν Χαντς έδωσαν στο Περιστέρι bwin τη δυνατότητα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας τοο προβάδισμα (46-43 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Βασίλη Σπανούλη (δέχθηκαν μόλις 20 πόντους σε 20 λεπτά) επέτρεψε στους «κυανοκίτρινους» να ξεφύγουν στο σκορ (57-49 στο 28’ και 65-51 στο 32’) και να φτάσουν στη νίκη.

Ο Τρέβορ Τόμπσον δεν χρησιμοποιήθηκε, καθώς ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα εξαιτίας του προβλήματος στον αγκώνα του χεριού του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 46-43, 59-49, 78-63.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (1 τριπ.), Ζούγρης 4, Κασελάκης 12, Χουγκάζ 9 (1 τριπ.), Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 5 (1 τριπ.), Χαντς 15, Μήτρου-Λονγκ 2, Πουλιανίτης 2, Ντάνγκουμπιτς 5 (1 τριπ.), Ξανθόπουλος 2.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν 8 (1 τριπ.), Γκίλμορ 8, ΜακΝίς 8, Χάρισον 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 13, Φρίντρικσον, Αρσενόπουλος 2, Σωτηρίου 12, Μπελιάουσκας 8 (2 τριπ.)