Απόλλων Π. – Καρδίτσα 72-71: Στους Πατρινούς το θρίλερ της πρεμιέρας

Παιχνίδι για… γερά νεύρα είχαμε στην Πάτρα, με τον Απόλλων να επικρατεί της Καρδίτσας με 72-71., σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Σταρκς με  28 πόντους, πέντε ριμπάουντ, έξι ασίστ και τρία κλεψίματα. Μοιραίους για τους φιλοξενούμενους ο Μπιουκάναν με χαμένη βολέ και λάθος στσ τελευταία δευτερόλεπτα.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Πάτρας. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Απόλλων ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο και με όπλο την επίθεση του, προηγήθηκε με 23-13 στο 8’. Η Καρδίτσα με ένα 5-0 μείωσε σε 23-18, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 26-21. Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στην δεύτερη περίοδο, κυρίως στο φινάλε της. Και αυτό γιατί ο Απόλλων συνέχισε να προηγείται με διαφορά κοντά στους 10 πόντους (40-32 στο 16’), με την Καρδίτσα, όμως, να κρατά τα καλύτερα για το φινάλε και χάρη σε ένα 10-0, έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 42-40.

Το τρίποντο του ΜακΚόλου για το 40-45, ανέβασε το σερί των φιλοξενούμενων στο 13-0. Ο Σκορδίλης έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά με 51-50, με την Καρδίτσα, όμως, να τρέχει ένα 6-0 με τους Γουάιτ και Κλάασεν για το 51-56. Τέσσερις σερί πόντοι του Μουράτου έφεραν το ματς στο 55-56, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 58 πόντους. Το τρίποντο του Όσμπορν στο 32 έβαλε τον Απόλλωνα μπροστά με +3 (62-58), ενώ ο Σταρκς με 2/2 βολές έφερε την ομάδα του στο +4 στο 35’ (66-62). Τέσσερις σερί πόντοι του Μπιουκάναν έφεραν ακόμα μία ισοπαλία (56-56), με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε… θρίλερ. Πλήγμα για την Καρδίτσα ήταν η αποβολή του εξαιρετικού Γουάιτ με πέντε φάουλ, με τον Σμιθ, όμως, να ισοφαρίζει σε 68-68 στο 38’.  Με 2/2 βολές του Γουάσινγκτον, ο Απόλλων πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 70-68. Ο Σμιθ έκανε λάθος, όμως ο Γουάσινγκτον αστόχησε σε τρίποντο για να… τελειώσει το ματς. Ο Μπιουκάναν είχε 1/2 βολές στα 16’’ (70-69), με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν το επιθετικό ριμπάουντ, τον Μπιουκάναν, όμως, να χάνει την μπάλα και τον Σταρκς να κερδίζει φάουλ στα 5’’. Ο άσος των Πατρινών με 2/2 έγραψε το 72-69, ο Κλάασεν αστόχησε σε τρίποντο, με τον Σμιθ να μειώνει σε… νεκρό χρόνο σε 72-71, την νίκη, όμως, να καταλήγει στους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 40-42, 58-58, 72-71

On Fire: Απολαυστικός ο Σταρκς με 28 πόντους, πέντε ριμπάουντ, έξι ασίστ και τρία κλεψίματα

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 για τον Απόλλωνα Πάτρας (23-13 στο 7’).

Ξεχώρισαν: 10 πόντους σημείωσε ο Γουάσινγκτον, ενώ για την Καρδίτσα, ο Γουάιτ είχε 19 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Διαιτητές:  Πουρσανίδης, Τσολάκος, Τηγάνης.