Απ. Πατρών-Άρης 70-77: Διπλό στην Αχαΐα για τους κιτρινόμαυρους με 20αρα του Γκάλινατ

Ο Άρης νίκησε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πατρών με 77-70, με τις δύο ομάδες να ε΄χουν ρεκόρ 1-1 στην Basket League.

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στα πρώτα λεπτά και πήγε το προβάδισμα του στους δώδεκα πόντους σε δύο περιπτώσεις. Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-13). Αν και ο Γουάσινγκτον του Απ. Πατρών έβαλε πολλά τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε συνολικά 16 πόντους στο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-35).

Ο "Αυτοκράτορας" πήγε την διαφορά στους 16 πόντους σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα από την Θεσσαλονίκη προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-50). Παρότι οι Αχαιοί είχαν ένα επί μέρους σκορ 20-14, οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας με 77-70.

Από τον Άρη διακρίθηκε ο Γκάλινατ με 20 πόντους, με τους Μποχωρίδη και Τολιόπουλο να βάζουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον Απόλλων Πατρών ξεχώρισαν οι Γουάσινγκτον και Σταρκς με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-23, 35-43, 50-63, 70-77