Περιστέρι-Παναθηναϊκός 64-66: Επέστρεψαν από το -19 οι πράσινοι και πήραν την νίκη

Ο Παναθηναικός βρέθηκε από το ναδίρ στο ζενίθ, αφού από το -19 στο 22' λεπτό (45-26), πήρε την εκτός έδρας νίκη επί του Περιστερίου με 66-64. Οι "πράσινοι" έκαναν το 2/2, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έχει δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τον Γκριγκόνις κυρίως να δίνει πόντους για τον Παναθηναικό. Το Περιστέρι ήταν ανταγωνιστικό, έπαιξε δυναμικό μπάσκετ και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-11).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-24).

Η ομάδα του κόουτς Σπανούλη πήγε την διαφορά και μέχρι τους 19 πόντους στο 22' λεπτό (45-26). Αν και οι "πράσινοι" πίεσαν, οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόου (55-46). Το παιχνίδι πήρε διαφορετική τροπή στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του κόουτς Αταμάν να κάνει ε΄να επί μέρους σκορ 20-9. Ο Παναθηναικός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από του γήπεδο "Ανδρέας Παπανδρέου" και νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 66-64.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Γκριγκόνις και Παναγιώτης Καλαιτζάκης με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Ρε΄νφρο και Γουίλιαμς με δώδεκα και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66