Προμηθέας-Καρδίτσα 87-75: To εξαιρετικό ξεκίνημα ήταν καθοριστικό για τους αήττητους Πατρινούς

Έκανε το 2/2 ο Προμηθέας που νίκησε την Καρδίτσα εντός έδρας με 87-75, με την θεσσαλική ομάδα να έχει δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Προμηθέας έκανε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και ήταν μπροστά με 27 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (37-10). Αν και η Καρδίτσα είχε ένα επί μέρους σκορ 16-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-26).

Παρότι η θεσσαλική ομάδα είχε ένα επί μέρους σκορ 24-18 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πίεσε στον αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-50). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 87-75.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκε ο Κάουαν με 15 πόντους, με τους Χρυσικόπουλο και Ετσενίκε να έχουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Δίπλαρος και Μπουκάναν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75