Περιστέρι-Προμηθέας 76-71: Η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε την ματσάρα

Το Περιστέρι νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 76-71 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-1, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 3-1.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με το Περιστέρι να έχει διαφορά δύο πόντων στο 7' λεπτό (16-14). Το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 9-3 στα επόμενα τρία λεπτά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Αν και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους δέκα πόντους τρεις φορές, οι Πατρινοί με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 23-17, μείωσαν την διαφορά. Η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν για περισσότερη ώρα το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-56). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο και έγινε ντέρμπι ο αγώνας. Το Περιστέρι ήταν πιο αποτελεσματικό και με ένα επί μέρους σκορ 8-2 στα τελευταία λεπτά, νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 76-71.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Χαντς και Γουίλιαμς με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Ετσενίκε (10 ριμπάουντ) και Χέιλ με 21 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-17, 42-40, 59-56, 76-71