Μαρούσι-Καρδίτσα 94-88: Πρώτη νίκη για τους κίτρινους στην επιστροφή τους στην Basket League

Το Μαρούσι νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 94-88 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 1-3, ενώ η θεσσαλική ομάδα έχει τέσσερις ήττες σε ισάριθμους αγώνες. Μετά την απόλυση του κόουτς Σκαραφίγκα με τους "κίτρινους", ο προπονητής Γιώργος Λιμνιάτης ανέλαβε τα ηνία της ομάδας. Ο Έλληνας προπονητής όμως ήταν σήμερα ασθενής και δεν βρέθηκε στο γήπεδο, με τον Μαρούσι να έχει υπηρεσιακό προπονητή, τον κόουτς Άγγελο Τσίκληρα.

Το Μαρούσι είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Αν και η Καρδίτσα ισοφάρισε δύο φορές στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κίτρινοι είχαν λύσεις και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-41).

Η θεσσαλική ομάδα μείωσε στους δύο πόντους σε τρεις περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν απαντήσεις και να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-65). Το Μαρούσι διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 94-88.

Από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Μπρίσκοε και Ραντούλιτσα με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Μπούκαναν και Σμιθ με 17 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-19, 44-41, 72-65, 94-88