Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 54-66: Έφυγε νικητής από το ΣΕΦ με… υπογραφή Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την νευρικότητα του Ολυμπιακού στην επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, έφυγε νικητής από το ΣΕΦ με 66-54, διατηρώντας το αήττητο του στην Basket League.

Με τρίποντο του Γκάι για το 0-3 ξεκίνησε το ντέρμπι του ΣΕΦ, για να απαντήσουν οι «ερυθρόλευκοι» με τους Πίτερς και Παπανικολάου για το 5-3. Το τρίποντο του Κάνααν για το 12-9 έβαλε… φωτιά στο φαληρικό κλειστό, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 12-11.

Νευρικό το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο (15-14 στο 12’), με τον Μιλουτίνοβ στον αιφνιδιασμό να πετυχαίνει το 17-14. Ο Γκραντ έφερε εκ νέου το παιχνίδι στον πόντο (17-16), όμως συνεχόμενα καλάθια του Γκος έφεραν το 21-18, με τον Αμερικανό, όμως, να πηγαίνει στον πάγκο στο 15’ μετά το δεύτερο προσωπικό του φάουλ. Το γκολ – φάουλ του Μιλουτίνοβ για το 25-18, έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ, ενώ παράλληλα ο Σέρβος πήρε το δεύτερο φάουλ του Ερνανγκόμεζ. Το χορευτικό του Μπραζντέικις έφερε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +9 (27-18), με τον Παναθηναϊκό να απαντά με ένα γρήγορο 5-0, μειώνοντας σε 27-23.  Το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 30-23.. ξεκόλησσε τους «ερυθρόλευκους», με τον Σλούκα, όμως, να απαντά με γκολ – φάουλ για το 30-26. Ο Μιλουτίνοβ συνέχισε να σπαταλά βολές, με το ημίχρονο να τελειώνει με 31-28, μετά από 2/2 βολές του Μήτογλου, στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Με εκατέρωθεν τρίποντα για το 34-31, αλλά και το δεύτερο φάουλ του Γουόκαπ, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Κάνααν στον αιφνιδιασμό έφερε τον Ολυμπιακό στο 37-33, Ο Λεσόρ με γκολ – φάουλ μείωσε εκ νέου σε 37-35 , με τον Γάλλο, μάλιστα, να κερδίζει το δεύτερο φάουλ του Κάνααν. Ο Γκριγκόνις ισοφάρισε στους 39 πόντους, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα, σπαταλώντας συνεχόμενες επιθέσεις. Μάλιστα, το τρίποντο του Μήτογλου για το 39-42, έβαλε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού μετά από μεγάλο διάστημα. Ερνανγκόμεθ και Γκριγκόνις φορτώθηκαν με τρία φάουλ, όμως ο Μήτογλου είχε… πάρει φωτιά και με νέο τρίποντο έγραψε το 40-45, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 45-43, καθώς ο Γκος, με τρίποντο στα 10’’, έφερε το παιχνίδι στο καλάθι.

Με καλάθι του Γκος για το 45-45, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος του… θρίλερ του ΣΕΦ. Ο Γκάι, με ένα απίθανο τρίποντο με ταμπλό, χωρίς ισορροπία, στην λήξη της επίθεσης του Παναθηναϊκού, πέτυχε το 45-48, με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε νέο λάθος και τον Ερνανγκόμεθ να φέρνει την ομάδα του εκ νέου στο +5 (47-52).  Το λέι απ του Σλούκα για το 50-56, έφερε τους «πράσινους» στο +6 στο 35’.  Χαρακτηριστικό της νευρικότητας των γηπεδούχων οι 0/2 βολές του Πίτερς, με τον Παπανικολάου να μειώνει σε 52-56. Ο Γκος αστόχησε και αυτός σε ένα ζευγάρι βολών, με τον Μήτογλου, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, να πετυχαίνει το 52-58. Ο Κάνααν  μείωσε σε 54-58, όμως αστόχησε και αυτός σε μία βολή,΄ με τον Μητογλου σε… νεκρό χρόνο να… τελειώνει το ματς (54-60). Έτσι, η τελική κόρνα της γραμματείας βρήκε τον Παναθηναϊκό να φεύγει νικητής από το ΣΕΦ με  66-54.

Τα δεκαλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

On Fire: Ο Ντίνος Μήτογλου που έκανε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Εκτός από τον MVP Μήτογλου, κομβικοί ήταν ο Λεσόρ με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά και ο Ερνανγκόμεζ με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η μεγαλυτερη διαφορά: Το τελικό +12.