Mαρούσι-Περστέρι 74-103: Ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκη για την ομάδα του Σπανούλη

Ένα επιμέρους 32-14 στην τρίτη περίοδο, μετέτρεψε σε περίπατο το πέρασμα του Περιστερίου από το Μαρούσι, με το συγκρότημα του Βασίλη σπανουλη να θριαμβεύει στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Δυνατά μπήκε στον αγώνα η ομάδα των Βορείων Προαστίων , αφού εκμεταλλεύτηκε τα φάουλ των φιλοξενούμενων , ευστόχησε και στις 14(!) βολές που κέρδισε και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο 25-24. Στη συνέχεια η ομάδα του Περιστερίου αντέδρασε , έβαλε τα μεγάλα σουτ, κυρίως από την γραμμή των 6.75, με αποτέλεσμα το σκορ να πάρει άλλη τροπή και το Περιστέρι να κλείνει το ημίχρονο με +3(55-52).

Το δεύτερο ημίχρονο , ανήκε κυριολεκτικά στους Περιστεριώτες. Όντας πιο δημιουργικοί (5 παραπάνω ασσίστ ) και παράλληλα πιο προσηλωμένοι αμυντικά , έτρεξαν ένα 32-14 ήταν αυτό που κλείδωσε το ματς. Η τελευταία περίοδος ήταν πιο πολύ διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα του Αμαρουσίου να μην έχει τα χρονικά και ψυχικά αποθέματα να διεκδικήσει το ματς διαμορφώθηκε το τελικό 74-103

Έτσι, στο 2-3 ανέβηκε η ομάδα των δυτικών προαστίων ενώ στο 1-4 έπεσε το Μαρούσι .

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103

On fire: Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαντς με 23 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Περιστερίου Ο Ράνγκλαντ με 13 πόντους και 12 ασσίστ και ο Μίτρου Λόνγκ με 13 πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους ο  Χιλ και ο Ραντούλιτσα είχαν από 18 πόντους έκαστος

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +31 για το Περιστέρι (66-97, 34:56)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Αγραφιώτης, Μάνος