Ολυμπιακός – Προμηθέας 92-75: Ο Γουόκαπ… πήρε το όπλο του ενόψει «διαβολοβδομάδας»

Με τον Τομας Γουόκαπ να… ξεμπουκώνει στην επίθεση (20 πόντοι με 4/4 δίποντα και 4/5 τρίποντα), ενόψει και της ευρωπαϊκής «διαβολοβδομάδας» που ακολουθεί, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του Προμηθέα και με την νίκη του με 92-75, ανέβηκε στο 5-1. Στο 4-2 έπεσαν οι Πατρινοί.

Μοιρασμένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης του ΣΕΦ, όπως δείχνει το 11-9 του 5’. Δύο τρίποντα από τους Πίτερς και Γουόκαπ, έδωσαν… αέρα οκτώ πόντων στους γηπεδούχους (17-9), για να απαντήσει ο Προμηθέας με ένα γρήγορο 0-6 για το 17-15, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 19-17 υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Με τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 22-17 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Γκος και Παπανικολάου ανέβασαν το σκορ στο 26-17, ενώ ο «Mr Larry» ήταν αυτός που έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (34-23). Το καλάθι του Παπανικολάου, μετά από ασίστ του Τανούλη, για το 36-23, ανάγκασε τον Παπαθεοδώρου να καλέσει σε τάιμ άουτ, καθώς έβλεπε τους πρωταθλητές να ξεφεύγουν στο σκορ. Ο Κάουαν ανέλαβε το επιθετικό παιχνίδι των Πατρινών, μειώνοντας σε 41-33, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με διψήφιο προβάδισμα (51-39), χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τόμας Γουόκαπ.

Το γκολ – φάουλ του Κάνααν για το 54-39, έφερε τον Ολυμπιακό στο +15 με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Γουόκαπ αποφάσισε να βάλει μαζεμένα όλα τα τρίποντα που δεν είχε βάλει στα τελευταία του παιχνίδια (57-39), ενώ ο Μπραζτέικις με γκολ – φαουλ ανέβασε την διαφορά στους 19 πόντους (62-43). Ο Γουόκαπ συνέχισε σε… beast mode στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Αμερικανό να στέλνει την ομάδα του για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (64-43), με την διαφορά να συνεχίζει να παίρνει την ανηφόρα (73-47 μετά από τρίποντο του Πίτερς). Ένα γρήγορο 5-0 από πλευράς Πατρινών έριξε την διαφορά στους 21 (73-52), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 76-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Μουστάφα Φαλ. Ο Γάλλος σέντερ… έβαλε στα καλάθια τους ψηλούς του Προμηθέα και με προσωπικούς πόντους έστειλε και πάλι την διαφορά στο +26 (85-59). Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κάουαν και Χέιλ για το 85-65… εξαγρίωσαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα, που κάλεσε σε τάιμ άουτ. Παρά τις φωνές του προπονητή των «ερυθρόλευκων», η εικόνα των πρωταθλητών δεν άλλαξε σε μεγάλο βαθμό με την επιστροφή της στο παρκέ,  με τους Πατρινούς να ανεβάζουν το σερί τους στο 11-0… ροκανίζοντας την διαφορά στους 15 πόντους (85-70). Ο Φαλ με εντυπωσιακό κάρφωμα έσπασε το σερί των φιλοξενούμενων, ενώ το τρίποντο του Γκος, που προήλθε από κόψιμο του Γάλλου σέντερ, επανάφερε την διαφορά στο +20 (90-70).  Ο Γουόκαπ, που επέστρεψε στο παρκέ, πέτυχε το 92-70, με τον Μπαρτζώκα να ρίχνει στο παιχνίδι για τα τελευταία λεπτά τον Τζορτζ Πάπας και τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 51-39, 76-57, 92-75

Οn fire: Ρεσιτάλ του Τόμας Γουόκαπ με 20 πόντους (4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα).

Ξεχώρισαν: 15 πόντους και οκτώ ριμπάουντ είχε ο Φαλ και 14 πόντους ο Πίτερς, ενώ για τον Προμηθέα, ο Κάουαν είχε 20 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +26 για τον Ολυμπιακό (85-59) στο 33’

Διαιτητές: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Αγραφιώτης