Περιστέρι - Καρδίτσα 77-48 : Επίδειξη δύναμης για την ομάδα του Σπανούλη έναντι των Θεσσαλών

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το Περιστέρι έναντι της Καρδίτσας με σκορ 77-48 . Η ομάδα των δυτικών προαστίων έφτασε έτσι το 3-3 στο πρωτάθλημα ενώ οι Θεσσαλοί δεν έχουν πανηγυρίσει ακόμα νίκη.

Σπουδαίες άμυνες έβγαλε η ομάδα του coach Σπανούλη στο πρώτο μέρος , χωρίς να επιτρέπει στους Θεσσαλούς να διεκδικήσουν κάτι στο παιχνίδι . Οι Περιστεριώτες δέχθηκαν στα πρώτα 20 λεπτά μόλις 19(!) πόντους , έδειξαν συνέπεια στο επιθετικό τους κομμάτι και " πήγαν" στα αποδυτήρια με 15 πόντους διαφορά(34-19).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Θεσσαλίας μπήκε πιο δυνατά , ήταν ευστοχη και έριξε την διαφορά στους δέκα(51-41). Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε show για τους Περιστεριώτες αφού ήταν καταπληκτικοί και σε άμυνα και σε επίθεση , η διαφορά ξεπέρασε και τους τριάντα πόντους(77-46) με τους φιλοξενούμενους ανήμπορους να αντιδράσουν.

Tα δεκάλεπτα:17-10, 34-19, 51-41, 77-48

On fire: Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Χαντς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Περιστερίου ο Χουγκάζ με 14 πόντους , ενώς από τους φιλοξενούμενους ο Γουάιτ με 11 πόντους ενώ είχε και 7 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το συν 31 του Περιστερίου (77-46, 39:00)

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Σκαλτσής, Αγγελής