Λαύριο - Μαρούσι 88-93: Πρώτο διπλό για την ομάδα των βορείων προαστίων

Το πρώτο διπλό πανηγύρισε η ομάδα του Αμαρουσίου στην Basket League αφού κέριδε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι γεμάτο ανατροπές  το Λαυρίου με σκορ 93-88. Η νίκη αυτή είναι η δεύτερη για το συγκρότημα του Λημνιάτη στο πρωτάθλημα , ενώ ο σύλλογος της Λαυρεωτικής βρίσκεται στο 3-3 της βαθμολογίας.

Από μια καλή περίοδο είχαν οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στην πρώτη το Λαύριο , με πρωταγωνιστή κυρίως τον ΝτεΤζούλιους, επέβαλε τον ρυθμό του και με την συνέπεια του στο επιθετικό κομμάτι προηγήθηκε με έξι πόντους (27-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η ομάδα των βορείων προαστίων , έσφιξε την άμυνα της και προσπέρασε με ένα γρήγορο 9-0 στα τρια πρώτα λεπτά. Επειτα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με τέσσερις (43-47) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου .

Στην επανάληψη , το Μαρούσι "πάτησε" πιο δυνατά στο παρκέ , φτάνοντας να προηγηθεί και με έντεκα πόντους διαφορά (54-65, 27:27) , με την ομάδα όμως της Λαυρεωτικής να σημειώνει ένα 12-4 με κρίσιμα καλάθια του Μόουρ και του Θόρτον να ρίχνει το χάντικαπ στους τρεις (66-69). Στην τελευταία περίοδο   η ομάδα του Αμαρουσίου προηγήθηκε μέχρι και επτά πόντους (76-83) , ο Θόρτον το "πήρε προσωπικά" και με 7 δικούς του συνεχόμενους πόντους , έβαλε το Λαύριο  στην θέση του οδηγού (84-83). Στο τέλος όμως οι "παλιοσειρές" των φιλοξενούμενων Ραντούλιτσα και Γιαννόπουλος ανέλαβαν δράση και έφεραν το πρώτο διπλό του Αμαρουσίου στο πρωτάθλημα με σκορ 88-93.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-47, 66-69, 88-93

On fire: Ο Θόρτον του Λαυρίου με 29 πόντους

Ξεχώρισαν: Από μεριάς Λαυρίου ο Ντε Τζούλιους με 17 πόντους και ο Μόουρ που πέτυχε double double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ . Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μπρίσκο με 24 πόντους , οι Γιαννόπουλος και Ραντούλιτσα που έιχαν και οι δυο από 18 , εώ double double έκανε ο Τζούστον με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 του Αμαρουσίου (54-65, 27:27

Διαιτητές: Καρπάνος, Κατραχούρας, Μπακάλης