AEK - ΠΑΟΚ 90-70 : Νίκη για την Ένωση με συναρπαστικό Καμπενγκέλε

Σ' ένα γεμάτο κλειστό των Λιοσίων , η Ένωση πήρε σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ με σκορ 90-70 , με τον ψηλό της Καμπενγκέλε να κάνει συγκλονιστική εμφάνιση αφού πέτυγχε double double με 30 πόντους και 16 ριμπάουντ. Η ΑΕΚ έφτασε έτσι στο 4-4 της βαθμολογίας , πιάνοντας τον ΠΑΟΚ με το ίδιο σκορ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι στον αμυντικό της τομέα, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί 25 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά και ο ΠΑΟΚ να προηγείται με 8 (25-17) στο τέλος της πρώτη περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο ΠΑΟΚ συνέχισε την ίδια ένταση όπως τελείωσε το πρώτο. Έκανε ένα γρήγορο σερί 10-0 και έφτασε να προηγείται μέχρι και για 16 πόντους (37-21) . Σ' αυτό το σημείο η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Καμπενγκέλε μείωσε την διαφορά και βρέθηκε να είναι πίσω με εννιά στο ημίχρονο(36-45).

Στο δεύτερο μέρος οι κίτρινοι έκαναν ότι ήθελαν . Πετούσαν φωτιές τόσο στην επίθεση καθώς πέτυχαν 28 πόντους , ενώ παράλληλα η αμυντική τους λειτουργία ήταν εξαιρετική καθώς δέχθηκαν μόλις 8 πόντους. Έτσι από το -9 του ημιχρόνου έφτασε στο +11(64-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ στην τελευταία περίδο , δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Προμηθέα να ξαναμπεί στο παιχνίδι , έβαλε τα σουτ με τον Ράντλ, κυριάρχησε στην ρακέτα με τον Καμπενγκέλε και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 20 πόντους διαφορά (90-70).

Τα δεκάλεπτα: 17-25,36-45, 64-53, 90-70

On fire : Ο Καμπενγκέλε , αφού πέτυγχε double double με 30 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Ράντλ με 21 πόντους , ενώ από πλευρά ΠΑΟΚ ο Άλστον που έκανε και αυτός double double με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 της Ένωσης το τελικό 90-70