Ολυμπιακός – Περιστέρι 87-74: Ο Γουόκαπ… ντύθηκε Κάνααν

Με τον Τόμας Γουόκαπ να βαδίζει στα χνάρια του Αϊζάια Κάνααν, ο Ολυμπιακός επικράτησε χωρίς να χρειαστεί να ιδρώσει του Περιστερίου με 87-74 και πλέον στρέφει την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μονακό, για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Στο 7-1 ανέβηκαν οι πρωταθλητές, στο 4-4 έπεσε το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη.

Με τρίποντο του Πίτερς και γκολ – φάουλ του Κάνααν για το 6-2, ξεκίνησε η αναμέτρηση του ΣΕΦ.  Τέσσερις πόντοι του Τόμπσον έφεραν το Περιστέρι στον πόντο (9-8), προτού ο Κάνααν, με νέο τρίποντο, γράψει το 12-8. Ακόμα ένα γκολ – φάουλ, αυτή τη φορά από τον Πίτερς, έφερε για πρώτη φορά τους πρωταθλητές στο +7 (17-10), ενώ ο Κάνααν, με το δεύτερο τρίποντο του στο παιχνίδι, πέτυχε το 22-10, με τους δύο Αμερικανούς να μετράνε ήδη τους 15 από τους 22 πόντους της ομάδας τους. Ο Γουοκαπ με σουτ από την κορυφή της ρακέτας έγραψε το 24-10, με το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 27-14.

Το Περιστέρι ξεκίνησε με ένα 5-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ρίχνοντας την διαφορά στους οκτώ πόντους (27-19). Μιλουτίνοβ και Λούντζης έστειλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +13 (34-21), ενώ το γκολ – φάουλ του Λαρεντζάκη έγραψε το 37-23. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν και με τον Μιλουτίνοβ να πετυχαίνει ακόμα ένα γκολ – φάουλ, έφτασε στο 40-25. Το Περιστέρι απάντησε με ένα γρήγορο 5-0, προκαλώντας την… έκρηξη του Γιώργου Μπαρτζώκα, που κάλεσε σε τάιμ άουτ για να τα… ψάλλει στους παίκτες του. Ακόμα ένα τρίποντο του Γουίλιαμς για το 40-33, έφερε ακόμα ένα τάιμ άουτ από τον Μπαρτζώκα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 43-33, χάρη σε τρεις βολές των Σίκμα και Λαρεντζάκη.

Με καλάθι του Πίτερς για το 45-33 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ο Γουόκαπ παρέμεινε… συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι και με πέντε συνεχόμενους πόντους έγραψε το 52-35. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και με ένα επιμέρους 3-11 έριξαν και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (55-46). Ένα «ερυθρόλευκο» 5-0 έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι στο +14 (60-46), ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Γουόκαπ ανέβασε την διαφορά στο +15 (63-48), με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Πειραιώτες μπροστά με 63-52.

Ο Γουόκαπ συνέχισε να βλέπει σαν… βαρέλι το αντίπαλο καλάθι και μαζί με τον Λαρεντζάκη… εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (71-54), με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο έριξε την διαφορά στους 12 και ενώ το παιχνίδι έμπαινε στο τελευταίο του πεντάλεπτο ((76-64).Ο Τόμπσον έριξε μετά από αρκετή ώρα την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (83-74), όμως μία βολή του Γουόκαπ και ένα τρίποντο του Κάνααν έγραψαν το 87-74, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-33, 63-52, 87-74

Οn fire: Ο Γουόκαπ ήταν… καυτός με 22 πόντους (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/6 βολές)

Ξεχώρισαν: Κάνααν και Πίτερς είχαν από 14 πόντους έκαστος, ενώ για το Περιστέρι, ο Τόμπσον είχε 15 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 για τον Ολυμπιακό (73-54) στο 32’

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Μπακάλης, Τεφτίκης