Προμηθέας Π. - ΑΕΚ 100-95: Οι Πατρινοί διατήρησαν το εντός έδρας αήττητο

Ο Προμηθέας επικράτησε της ΑΕΚ με 100-95 και έφτασε τις 7 νίκες σε 9 παιχνίδια. Στο 4-5 έπεσε η "Ένωση".

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το ματς,αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και προηγήθηκαν με 19-11 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 8 πόντων (26-18). Ο Προμηθέας συνέχισε στον ίδιο ξέφρενο επιθετικό ρυθμό και την δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με μεγάλες διψήφιες διάφορες. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 59-40 με τρίποντο του Χέιλ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Πατρινοί δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (72-47). Εκεί η ΑΕΚ ήταν σαν να ξύπνησε από τον λήθαργο και έβγαλε αντίδραση, κάνοντας επιμέρους σκορ 17-1, ρίχνοντας,έτσι,την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (73-64). Οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 78-67. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν και να ροκανίζουν την διαφορά,η οποία έφτασε στους 6 (83-77) με τρίποντο του ΜακΡέι. Ο Προμηθέας ωστόσο βρήκε απαντήσεις με μακρινά σουτ του Χέιλ,του Κόφι και του Ρέινολντς και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει περισσότερο. Το 96-86 στα 39' έδωσε ουσιαστικά την νίκη στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελευταίο λεπτό για το τελικό 100-95.

On fire: Ο Χάντερ Χέιλ σημείωσε 32 πόντους ( 4/5 βολές,5/7 δίποντα,6/12 τρίποντα) με 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ξεχώρισαν:Ο Άντονι Κάουαν πέτυχε 22 πόντους με 6 ριμπάουντ,ενώ για την ομάδα του Πλάθα ο Μακρέι είχε 21 πόντους και ο Ραντλ 17 και 6 ασίστ.

Διαιτητές:Παπαπέτρου-Τσαρούχα-Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα: 26-18,59-40,78-67,100-95