Καρδίτσα – Ολυμπιακός 54-83:  Ρεσιτάλ Μιλουτίνοβ στον «ερυθρόλευκο» περίπατο

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να… σκεπάζει και τις δύο ρακέτες (21 πόντοι, 21 ριμπάουντ), ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Καρδίτσα, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 83-54, έφτασε στο 9-1 και, πλέον, στρέφει την προσοχή του στο ματς της Παρασκευής (15/12, 21:15) απέναντι στην Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός «κτύπησε» μέσα από την ρακέτα τους γηπεδούχους, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται γρήγορα με 12-6. Το φόλοου του Σίκμα έφερε το +7 για τους πρωταθλητές (10-17), ενώ ένα προσωπικό 5-0 του Λαρεντζάκη έφερε το 13-22, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Νίκολα Μιλουτίνοβ για το 13-24, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Καρδίτσας. Ο Σέρβος σέντερ μαζί με τον Λουκ Σίκμα συνέχισαν τα καρφώματα για το 16-35, ενώ το καλάθι του Πάπας στον αιφνιδιασμό έφερε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (18-39). Ο Κλάσεν με τρίποντο μείωσε σε 23-43, με τον Σάιμπερτ, με τρίποντο στην εκπνοή, να διαμορφώνει το 28-44 του ημιχρόνου.

Ο Κάνααν μπήκε… ζεστός και στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ο Γουόκαπ, με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 30-49. Ακόμα ένα τρίποντο του Κάνααν για το 33-54, έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι πάνω από το +20, ενώ ο Σίκμα, με ένα εντυπωσιακό γκολ – φάουλ, πέτυχε το 41-65, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι, βέβαια, είχε κριθεί προ πολλού, με τους δύο προπονητές να έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν παίκτες και σχήματα. Ένα τρίποντο στο φινάλε της επίθεσης του Ολυμπιακού, έγραψε το 41-70, ενώ ο Τανούλης, που πέρασε και αυτός στο παρκέ, έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, σημειώνοντας δύο βολές για το 47-74. Ο Πάπας με τρίποντο έστειλε την διαφορά στο +30 (47-77), με το παιχνίδι να έχει ένα ιδιαίτερο φινάλε, καθώς ο Λούντζης έστειλε επίτηδες τον νεαρό Πιλίτση στις βολές, ενώ το ίδιο έγινε και από την άλλη πλευρά, με τον Ροζακέα του Ολυμπιακού να πηγαίνει και αυτός στις βολές, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην άνετη νίκη με 83-54

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 28-44, 41-65, 54-83

Οn fire: Συγκλονιστικός Μιλουτίνοβ με 21 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: 16 πόντους σημείωσε ο Κάνααν, ενώ ο Σίκμα είχε 12 πόντους, πέντε ριμπάουντ και επτά ασίστ. Για την Καρδίτσα, ο Κλάσεν είχε 12 πόντους και ο Μπιουκάναν 10.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +31 (52-83) στο 39’

Διαιτητές: Μαγκλόγιαννης, Κωνσταντινίδου, Ταρενίδης