Προμηθέας- Παναθηναϊκός 54-69 : Το τριφύλλι νίκησε κούραση και Πατρινούς και έκανε το 11/11

Αν και του έβαλε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο ο Προμηθέας , ο Παναθηναϊκός έκλεισε με νίκη την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος με σκορ 54-69 . Οι πράσινοι βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με σκορ 11-0 , ενώ για τους Πατρινούς αυτή είναι η τέταρτή τους ήττα.

Αρκετά ισοροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο για τος δυο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα , διατηρούσε το προβάδισμα , με τους Πατρινούς όμως να μην τους αφήσουν να ξεφύγουν , η περίοδος έληξε 15-18 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι πράσινοι μπήκαν πιο δυνατά και  ξε΄φυγαν στο σκορ με καλάθια του Χουάντσο (19-28) . Ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 8-0 πλησίασε στο πόντο (27-28) τους πρασίνους , οποίοι με κάποιες ενέργειες του Καλαιντζάκη έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ (31-34).

Στο δεύτερο μέρος , ο Παναθηναικός πάτησε το πόδι στο γκάζι και με τα τρίποντα του Σλούκα , του Ναν και του Καλαιτζάκη και σε συνδυασμό με την καλή τους αμυντική λειτουργία αύξησαν την διαφορά σε διψήφιους αριθμούς στο τέλος της περιόδου (44-54). Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ,γεγονός που το μαρτυρά και το επιμέρους 10-15 ,με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες ,οι πράσινοι δεν απειλήθηκαν με αποτέλεσμα να κρατήσουν την διαφορά και να πανηγυρίσουν την 11η συνεχόμενή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα : 15-18,31-34,44-54,54-69

On fire: Ο Κόφι που έκανε double double με 18 πόντους και 20 ριπάουντ παρόλο που δεν ήταν αρκετός στο να κερδίσει η ομάδα του

Ξεχώρισαν : Από πλευράς γηπεδούχων ο Κάουαν με 13 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ηγήθηκαν ο Ναν με 15 πόντους και ο Ερναγκόμεθ με 13

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +16 του Παναθηναϊκού (50-66) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα