ΑΕΚ – Ολυμπιακός 80-92: Αφεντικό με Παπανικολάου

Με πρωταγωνιστή τον «διπλό» Κώστα Παπανικολάου (20 πόντοι, 14 ριμπάουντ), ο Ολυμπιακός νίκησε την  σκληροτράχηλη ΑΕΚ αλλά και την κούραση των συνεχόμενων αγώνων, επικρατώντας στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 92-80.  Στο 12-1 ανέβηκαν οι «ερυθρόλευκοι», που θα ταξιδέψουν με το ηθικό στα ύψη στην Ισπανία για τα παιχνίδια της «διαβολοβδομάδας» με Μπαρτσελόνα και Μπακόνια, στο 6-7 έπεσε η Ένωση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ του κλειστού των Άνω Λιοσίων, όπως δείχνει το 11-19 μετά από 7’. Πέντε πόντοι από τους Μόργκαν και ΜακΡέι μείωσαν σε 16-21, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 16-23. Πέντε πόντοι του Μήτρου – Λονγκ και ένα καλάθι του Πετρούσεβ έφεραν για πρώτη φορά τους «ερυθρόλευκους» σε διψήφιο προβάδισμα (18-30). Στο τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 20-33 απάντησε με γκολ – φάουλ ο ΜακΡέι (23-33). Με 1/2 βολές ο Πετρούσεβ έγραψε το 23-38, όμως η ΑΕΚ απάντησε με ένα 4-0 για το 27-38.  Το γκολ – φάουλ του Καράμπελα μείωσε για την ΑΕΚ σε 30-40, ενώ το κάρφωμα του Νετζήπογλου έριξε την διαφορά στους επτά (33-40). Το κάρφωμα του Φαλ για το 35-46, έδωσε νέο διψήφιο προβάδισμα στους Πειραιώτες, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-49, μετά από καλάθι του Παπανικολάου στην εκπνοή.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε εκ νέου το υπέρ του προβάδισμα στο +14 (41-55). Η ΑΕΚ και συγκεκριμένα ο Κουζέλογλου, δεν άφησαν τους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν (52-62), όμως το καλάθι του Πετρούσεβ και το τρίποντο του Παπανικολάου, έφερε τους πρωταθλητές για πρώτη φορά στο +17 (52-69). Ο Μόργκαν με γκολ – φάουλ μείωσε σε 55-69, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 57-71. Η ΑΕΚ έκανε μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας σε 61-71, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Ο Μήτρου Λονγκ με γκολ – φάουλ έγραψε το 61-74, όμως ήρθε ένα νέο 5-0 των γηπεδούχων, που έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (65-74). Ο ΜαΚρέι έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (67-74), ενώ το λέι απ του Τίλμαν μείωσε σε 69-74. Ο Γκος με floater έσπασε το σερί της ΑΕΚ για το 69-76, ¨όμως ο ΜακΡέι πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 72-76. Τέσσερις σερί πόντοι του Γκος έδωσαν προβάδισμα οκτώ πόντων στον Ολυμπιακό (72-80), με τον Παπανικολάου με τρίποντο για το 74-84 να… τελειώνει το παιχνίδι. Έτσι, το τελικό 80-92, φέρνει τον Ολυμπιακό στο 12-1, με την ΑΕΚ να πέφτει σε αρνητικό πρόσημο (6-7).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 57-71, 80-92

Οn fire: Εξαιρετικός ο Παπανικολάου, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να έχει 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο ο Γκος, με 16 πόντους, σταθερή αξία ο Πίτερς με 17. Για την ΑΕΚ, ο ΜακΡέι είχε 21 πόντους και ο Τίλμαν 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για τον Ολυμπιακό (52-69) στο 28’

Διαιτητές:  Τσολάκος, Καρπάνος, Αγραφιώτης