Μαρούσι – Προμηθέας 70-95: Επίδειξη δύναμης

Εύκολο απόγευμα είχε ο Προμηθέας στο Μαρούσι, με τους Πατρινούς να επικρατούν με 95-70 και να παραμένουν μόνοι τρίτοι, πίσω από τους «αιώνιους».

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (20-19), ο Προμηθέας… έβαλε το πόδι στο γκάζι και εξαφανίστηκε στην δεύτερη περίοδο. Οι Πατρινοί έτρεξαν ένα 11-0 για το 20-30 και συνολικά με ένα εκκωφαντικό 26-11, έφτασαν στο +14 στο ημίχρονο (31-45). Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να κρατά με άνεση την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 46-59, όμως οι φιλοξενούμενοι, χάρη σε έξι αναπάντητους πόντους από Ρέινολντς και Στίβενς, μπήκαν στην τελευταία… στροφή του αγώνα, με +19. Το παιχνίδι, πλέον, δεν είχε γυρισμό για το Μαρούσι, με τους Κάουαν και Κόφι να στέλνουν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (48-71). Πέντε πόντοι του Μπρίσκο μείωσαν σε 55-73, όμως Κόφι και Ρέινολντς, με ένα δικό τους 5-0 έστειλαν τον Προμηθέα εκ νέου στο +23 (55-78). Έτσι, το τελικό 70-95, φέρνει τους Πατρινούς στο 9-5 και το Μαρούσι να υποχωρεί στο 5-9.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 31-45, 46-65, 70-95

Οn fire: Εξαιρετικός ο Χέιλ με 19 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Ξεχώρισαν: Από πλευράς νικητών, ο Κόφι είχε 15 πόντους, ενώ για το Μαρούσι, ο Ραντούλιτσα σημείωσε 14 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +30 για τον Προμηθέα (63-93) στο 38’

Διαιτητές:  Πουρσανίδης, Τσώνος, Χριστινάκης