Προμηθέας-Περιστέρι 75-81 : Έδειξε χαρακτήρα και ψυχή και εκτοξεύθηκε στην τρίτη θέση

Έδειξε τεράστιο χαρακτήρα και στην ματσάρα της Πάτρας και το έξτρα 5λεπτο , το Περιστέρι έφυγε νικητής από την Πάτρα και την έδρα του Προμηθέα με σκορ 81-75. Έτσι το Περιστέρι έπιασε και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση με τις δυο ομάδες να έχουν ρεκόρ 9-6.

Με τα λάθη και τις άμυνες να κυριαρχούν στην πρώτη περίοδο , καμία από τις δυο ομάδες δεν ξέφυγε της άλλης με το Περιστέρι να προηγείται με την χαμηλότερη δυνατή τιμή στο τέλος της περιόδου (10-11). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα 9-0 σερί δια χειρός Ρένφρο και με το τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ , το Περιστέρι είχε κάνει ήδη double σκορ (10-20), με τον Προμηθέα σε εκείνο το σημείο του αγώνα να είναι άστοχο έξω από την γραμμή των 6.75 και να έχει χάσει τον έλεγχο τον ριμπάουντ. Ο Κόφι μέσα από το ζωγραφιστό και το τρίποντο του Κόνιαρη , είχαν ως αποτέλεσμα τους γηπεδούχους να μειώσουν στους τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (25-29).

Στο δεύτερο μέρος , τα τρίποντα του Κασελάκη , του Ντάγκομπιτς και του Ράνγκλαντ ανέβασαν την διαφορά στους δέκα (38-48) με τον Προμηθέα με τα τρίποντα του Χέιλ και του Κάουαν και τις ελεύθερες βολές του Κόφι να μειώνουν το παιχνίδι στο 46-48 στο τέλος της περιόδου. Στην τελευταία περίοδο , ενώ το Περιστέρι είχε μαξιλαράκι έξι πόντων (58-64,37:10) , ο Προμηθέας με καταπληκτικούς Κάουαν και Χέιλ μείωσε και προσπέρασε στο παιχνίδι 70-68, με τον Λοβ να διαμορφώνει το 70-70 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο και ενώ ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα με το εύστοχο σουτ του Ρείνολντς και τις βολές του Χέιλ (75-74) , το Περιστέρι αντέδρασε , έβαλε το μεγάλο τρίποντο με τον Ράγκλαντ να κάνει το 75-79 , έβγαλε σκληρές άμυνες με τα δυο μπλοκ του Ρένφρο και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 81-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11, 25-29, 46-48, 70-70 (κ.α.), 75-81

On fire: Ο Χέιλ από πλευράς Προμηθέα με 23 πόντους ,6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ χωρίς να είναι αρκετά για να φέρει την νίκη στην ομάδα του.

Ξεχώρισαν : Ο Κόφι με 15 πόντους από πλευρά γηπεδούχων , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Γουίλιαμς είχε 17 πόντους και ο Ράνγκλαντ 13 .

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσιμπούρης, Τσώνος