Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 85-80: «Πράσινο» το θρίλερ του ΟΑΚΑ

Απίστευτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, με τον Ολυμπιακό να παίζει χωρίς Μιλουτίνοβ (διάστρεμμα) από το ξεκίνημα της β’ περιόδου, χωρίς και Πετρούσεβ (πέντε φάουλ) από το 33’, να επιστρέφει από το -15 (76-61 στο 34’) στο -1 (81-80 στα 10’’), τον Παναθηναϊκό, όμως, να είναι ψύχραιμος από την γραμμή των βολών στο φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 85-80, που ουσιαστικά του… σφραγίζει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, όντας στο 2-0. Χωρίς τον Σλούκα, λόγω τραβήγματος στον προσαγωγό, τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι.

Με τρίποντο του Γκριγκόνις για το 3-0 ξεκίνησε το ντέρμπι του ΟΑΚΑ. Τέσσερις σερί πόντοι του Μήτογλου έφεραν ένα γρήγορο +6 για τον Παναθηναϊκό (10-4).  Νέο τρίποντο του Γκριγκόνις έφερε το 15-6, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Γκραντ, έφερε το 18-6, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Τα «ερυθρόλευκα» λάθη συνεχίστηκαν, με τον Λεσόρ με κάρφωμα να ανεβάζει ακόμα περισσότερο την διαφορά (20-6). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα γρήγορο 7-1 που… ροκάνισε την διαφορά στους οκτώ πόντους (21-13), με  το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-18, μετά από τρίποντο του Πετρούσεβ, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα 3-12 μετά από το εις βάρος του 20-6.

Με δύο βολές του Πετρούσεβ, μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Σλούκα, για το 23-20, ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ. Το εντυπωσιακό φόλοου – κάρφωμα του Αντετοκούνμπο έφερε το 27-21, ενώ τέσσερις πόντοι του Ναν έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 31-24. Η εξαιρετική κίνηση του Αντετοκούνμπο για το 35-26, έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +9, ενώ ακόμα ένα καλάθι του Ναν έφερε τους «πράσινους» σε διψήφιο προβάδισμα (37-26). Η άμυνα του Παναθηναϊκού συνέχισε να… κλειδώνει τους «ερυθρόλευκους», με τον Ναν να έχει πάρει… φωτιά και με τρίποντο εκτόξευσε εκ νέου την διαφορά στο +14 (40-26), με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο Πετρούσεβ, με καλάθια και ασίστ, συνέχισε να κρατά τον Ολυμπιακό (40-30), ενώ μετά το καλάθι του Γκος που ανέβασε το «ερυθρόλευκο» σερί στο 6-0, ήταν η σειρά του Αταμάν να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο Πετρούσεβ ανέβασε το σερί στο 8-0 (40-34), με τον Γκος, με 2/2 βολές να μαζεύει ακόμα περισσότερο την διαφορά (42-38), κερδίζοντας και το τρίτο φάουλ του Ναν. Ο Γκραντ… ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό (44-38), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την μικρότερη διαφορά (44-42), μετά από κάρφωμα Μιλουτίνοβ, με τον Ναν να έχει 15 πόντους στο α’ μέρος για τον Παναθηναϊκό και τον Πετρούσεβ 13 για τον Ολυμπιακό.

Με floater του Γκριγκόνις για το 46-42, ξεκίνησε η τρίτη περίοδος της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τρία συνεχόμενα λάθη, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει την ευκαιρία να στείλει και πάλι την διαφορά στο +8 και τον Μπαρτζώκα να καλεί εκνευρισμένος σε τάιμ άουτ. Ο Μιλουτίνοβ σημείωσε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, όμως στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σέρβος σέντερ στραβοπάτησε το πόδι του πάνω σε αυτό του Παπανικολάου, με αποτέλεσμα να πέσει στο παρκέ και να αποχωρήσει υποβασταζόμενος στον πάγκο και στην συνέχεια για τα αποδυτήρια, στα οποία βρίσκεται ήδη και ο Κώστας Σλούκας, μετά από σφίξιμο στον προσαγωγό.. Το εντυπωσιακό καλάθι του Μήτογλου για το 54-46, κράτησε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση από τον Ολυμπιακό, ενώ ακόμα ένα μεγάλο καλάθι του Λεσόρ, έφερε το 56-46. Ο Πετρούσεβ συνέχισε να παίζει μόνος του απέναντι στους ψηλούς του Παναθηναϊκού, με τον Σέρβο με γκολ – φάουλ να μειώνει σε 56-51. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έριξε την διαφορά στο 58-54, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 4-0 για το 62-54, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 63-54.

Ο Ολυμπιακός, με μοναδικό ψηλό, πλέον, τον Πετρούσεβ, συνέχισε να παλεύει για να ρίξει την εις βάρος του διαφορά (65-58), όμως ο Γκριγκόνις με έξι συνεχόμενους πόντους, για το 71-58 και ο Λεσόρ με γκολ – φάουλ (πέμπτο του Πετρούσεβ) για το 76-61, έδειχναν να…τελειώνουν το παιχνίδι. Παρά τον… αποδεκατισμό στην front line, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και με ένα 5-0 μείωσε σε 76-66, ενώ το τρίποντο του Παπανικολάου έφερε το 78-69. Ο Γκος μείωσε ακόμα περισσότερο (80-74), ενώ ο ίδιος, με νέο καλάθι μείωσε στους τέσσερις (80-76). Το τρίποντο του Πίτερς στα 28’’ για το 80-79, μετέτρεψε σε… θρίλερ τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Γκραντ με 1/2 βολές πέτυχε το 81-79, με τον Γκος να κερδίζει βολές, έχοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει, τον Αμερικανό, όμως, να έχει 1/2 (81-80). Ο Γκριγκόνις με 2/2 πέτυχε το 83-80, ο Γουόκαπ έκανε λάθος στην επαναφορά, με τον Καλαϊτζάκη με δύο βολές να… σφραγίζει την νίκη για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-42, 63-54, 85-80

Οn fire: Ο Γκραντ με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού.

Ξεχώρισαν: Μεγάλο παιχνίδι από τον Γκριγκόνις με 18 πόντους, με τον Ναν να έχει 16, τους 15 από το πρώτο μέρος. Για τον Ολυμπιακό, τεράστια εμφάνιση με 18 πόντους έκανε ο Πετρούσεβ, με τον Γκος να έχει 16 πόντους, όμως να χάνει την τεράστια ευκαιρία στο φινάλε, τόσο για την νίκη( αν έκανε το γκολ – φάουλ), όσο και για την παράταση (αν δεν αστοχούσε στην βολή).

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για τον Παναθηναϊκό (76-61) στο 34’.

Διαιτητές:  Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Πιτσίλκας