Καρδίτσα - ΑΕΚ 86-95: Νικηφόρο ντεμπούτο του Ζούρου στην Ένωση

Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας της Καρδίτσας με 95-86 με τον Ηλία Ζούρο να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο στο πάγκο των κιτρινόμαυρων.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 12-4 με τρίποντο του Μπράντον Νάιτ,με τον Μακρέι να δίνει αέρα 10 πόντων στην ομάδα του (14-24). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 15-26. Στην δεύτερη περίοδο ένα επιμέρους σκορ 10-2 για την ΑΕΚ εκτόξευσε την διαφορά στους 17 (19-36).Οι γηπεδούχοι,όμως,στο τέλος του ημιχρόνου έτρεξαν σερί 11-0 και κατέβασαν την διαφορά στους 5 για το 47-52 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 4 με καλάθι του Μακάλουμ (60-64),αλλά η Ένωση έτρεξε σερί 11-2 για το 62-75 του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τέταρτη περίοδο, η Καρδίτσα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι αλλά έφτασα μόνο στο -7 (80-87) και η ΑΕΚ επικράτησε με 95-86

Τα δεκάλεπτα: 14-24,47-52,62-75,86-95

On fire: Οι Γιάννης Κουζέλογλου και Τζάστιν Τίλμαν με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ έκαστος

Ξεχώρισαν: Για την Καρδίτσα ο Νίκος Δίπλαρος με 15 πόντους και για την ΑΕΚ ο Νάιτ με 14.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +17 της ΑΕΚ στα 16'55" (33-50).

Διαιτητές: Συμεωνίδης,Τζιοπάνος,Τσιμπούρης