Λαύριο – Προμηθέας 89-84: Βαθμολογική ανάσα με κορυφαίο τον Γόντικα

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με τον Γόντικα να… σκεπάζει τα δύο καλάθια, το Λαύριο επικράτησε του Προμηθέα με 89-84 και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να στηρίζονται στην επίθεση τους, όπως δείχνει το 26-23, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Η ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες διατηρήθηκε μέχρι το 14’ (38-37). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι άρχισαν να… χτίζουν ένα υπέρ τους προβάδισμα και χάρη σε ένα επιμέρους 13-4, έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 (51-41). Το Λαύριο μπήκε με το… πόδι στο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γόντικα και Φλάτεν να… εκτοξεύουν την διαφορά στο +17 (68-51), διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε της περιόδου (74-57). Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, το Λαύριο έφτασε μέχρι το +21 (80-59). Κάπου εκεί ο Προμηθέας αντέδρασε και με όπλο το μακρινό σουτ του Πάπας… ροκάνισε την διαφορά στους  τέσσερις πόντους (85-81), όμως ο χρόνος  δεν ήταν με το μέρος των Πατρινών. Έτσι, το Λαύριο, έφτασε στην σπουδαία νίκη με 89-84, που το φέρνει στο 5-11, με τους Πατρινούς να πέφτουν στο 9-7.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 51-41, 74-57, 89-84

Οn fire: 21 πόντοι ήταν ο απολογισμός του εξαιρετικού Γόντικα

Ξεχώρισαν: 17 πόντους σημείωσε ο Μουράτος, ενώ για τον Προμηθέα, 14 πόντους με 4/8 τρίποντα σημείωσε ο Πάπας και 12 ο Ρέινολντς.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 για το Λαύριο (80-59) στο 34’

Διαιτητές:  Πιτσίλκας, Τηγάνης, Χατζημπαλίδης