Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 77-62: Νίκησε δικέφαλο και απουσίες και… κέρδισε τον Μπραζντέικις

Ο Ολυμπιακός κατέβηκε με 8+1 παίκτες στο παιχνίδι (ο Γκος βρέθηκε τυπικά στην 12άδα), είδε τον ΠΑΟΚ να τον ζορίζει αρκετά για ένα δεκάλεπτο, όμως μόλις βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του το… καθάρισε (77-62). Στο 14-2 οι «ερυθρόλευκοι», που είδαν τον Μπραζντέικις να τελειώνει το ματς με 17 πόντους. Στο 7-9 έπεσε ο δικέφαλος.

Η… λειψανδρία του Ολυμπιακού στην θέση «5» ανάγκασε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ξεκινήσει με τον Τανούλη στην βασική πεντάδα, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 6-12. Ο Μπραζντέικις, με γκολ – φάουλ, μείωσε σε 9-12, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον δικέφαλο μπροστά με 14-12. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε εκ νέου με πέντε πόντους (14-19), όμως ένα 5-0 από τους Παπανικολάου και Λούντζη, έφερε το ματς στα ίσα (19-19), για να έρθει ο αιφνιδιασμός του Λονγκ για το 21-19, να δώσει το προβάδισμα στους Πειραιώτες. Ακόμα ένα καλάθι του Μπραζντέικις έφερε το 23-19, με τον Ολυμπιακό να έχει βρει ρυθμό στην επίθεση και τον Πίτερς με τρίποντο να πετυχαίνει το 26-19. Το γκολ – φάουλ του Κάνααν για το 29-19 ανέβασε την διαφορά στο +10 και το «ερυθρόλευκο» σερί στο 15-0, το οποίο διέκοψε ο Άλστον με γκολ – φάουλ για το 29-21. Το τρίποντο του Κάνααν για το 34-21, έστειλε την διαφορά στο +13, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα γρήγορο 6-0, μειώνοντας σε 34-27. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε σε τάιμ άουτ, οι «ερυθρόλευκοι», με ρεσιτάλ τριπόντων του Πίτερς,  επέστρεψαν με ένα 8-0 για το 42-27, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-29 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Πίτερς συνέχισε το… βιολί του από την περιφέρεια και στο τρίτο δεκάλεπτο (47-31), με τον ΠΑΟΚ, πάντως, να απαντά με ένα 7-0, ρίχνοντας την διαφορά και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα (47-38). Ο Κάνααν… ζήλεψε τον συμπατριώτη συμπαίκτη του και με δύο δικά του τρίποντα, έφερε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» σε διψήφιο προβάδισμα. Ο αιφνιδιασμός του Πίτερς για το 60-41… εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους, ενώ ο Παπανικολάου, με coast to coast έγραψε το 62-43 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 64-43. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα7-1 την τελευταία περίοδο, μειώνοντας στους 15 (65-50), ενώ ο Τάουνς μείωσε ακόμα περισσότερο (65-52). Το τρίποντο του Μπραζντέικις για το 68-52, έβαλε τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Κάνααν, για το 73-54, ουσιαστικά… τελείωσε το ματς. Έτσι, ο Ολυμπιακός, με την νίκη του με 77-62 , ανέβηκε στο 14-2 (έναντι 7-9 του ΠΑΟΚ) και στρέφει την προσοχή του στην ευρωπαϊκή «διαβολοβδομάδα» και τα παιχνίδια με Άλμπα (εντός) και Μπάγερν (εκτός).

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 42-29, 64-43, 77-62

Οn fire: Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Άλεκ Πίτερρς με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Κάνααν και Μπραζντέικις σημείωσαν από 17 πόντους έκαστος, ενώ για τον ΠΑΟΚ, ο Τάουνς είχε 14 πόντους και ο Γκίλμορ 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 για τον Ολυμπιακό (75-54) στο 33’

Διαιτητές: Καρπάνος, Μάλαμας, Λόρτος