Απόλλων-Παναθηναϊκός 55-87: Εύκολο βράδυ στην "Περιβόλα" για τους πράσινους

Εύκολη επικράτηση είχαν οι πράσινοι στο κλειστό του Απόλλωνα με σκορ 87-55. Το τριφύλλι προελαύνει στην πρώτη θέση με 16/16 ενώ οι Πατρινοί βρίσκονται στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-13.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκε ο Παναθηναϊκός από το πρώτο δεκάλεπτο στην Περιβόλα με σκοπό να τελειώσει την υπόθεση νίκη όσο πιο νωρίς γίνεται. Με τον Μήτογλου να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα και έξω από τα 6.75 βάζοντας 14 πόντους προσωπικούς στην πρώτη περίοδο οι πράσινοι βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ με 21-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ενώ οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ με 13 πόντους (23-36) οι πράσινοι με τον Μωρα΄ιτη και τον Καλαιντζάκη  με ένα σερί 11-0 αύξησαν το χάντικαπ του αγώνα στους 24 (23-47) και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 29-49.

Στο δεύτερο μέρος , ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να παίζει άμυνα περιορίζοντας πολύ την κυκλοφορία της μπάλας στον Απόλλωνα , κράτησε την διαφορά τους σταθερά στους 25 πόντους (42-67) και να κλείνει την τρίτη περίοδο όντας μπροστά 71-44. Στην τελευταία περίοδο , ο Αταμάν προχώρησε σε rotation βάζοντας παίκτες για να βρουν ρυθμό όπως τον Παπαπέτρου και τον Χουάντσο είτε παίκτες που δεν τους έχει δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής όπως τον Μωραίτη και τον Σαμουντόροβ , οι Πατρινοί από την άλλη εξαιτίας της διαφορας μεγέθους με τους πρασίνους δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους και μη έχοντας τα χρονικά και πνευματικά περιθώρια να φανούν ανταγωνιστικοί , έχασαν 87-55.

Τα δεκάλεπτα:11-26,29-49,44-71,55-87

On fire: Ο Καλαιντζάκης με 18 πόντους

Ξεχώρισαν : Από τους γηπεδούχους ο Μπράουν είχε 15 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μήτογλου είχε 14 και ο Ναν 13.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος, Μαρτινάκος