Ολυμπιακός – Λαύριο 84-63: Ο νόμος του αρχηγού

Για ένα ημίχρονο, το Λαύριο έβαλε… δύσκολα στον Ολυμπιακό (44-42). Στο β’ μέρος, όμως, οι «ερυθρόλευκοι», με πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου (19 πόντοι) αλλά και την άμυνα τους, μετέτρεψαν σε περίπατο το παιχνίδι. Η ομάδα του Πειραιά δέχτηκε μόλις 21 πόντους στην επανάληψη, επικράτησε με 84-63, φτάνοντας στο 18-2 και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ευρωπαϊκό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (14/3, 19:45).

Με τον ΑΊζάια Κάνααν να μπαίνει… ζεστός στο παιχνίδι, με δύο τρίποντα, ξεκίνησε η αναμέτρηση του ΣΕΦ (10-5). Το ίδιο ζεστός, όμως, εμφανίστηκε και ο Μουράτος, από πλευράς Λαυρίου, με τον άσο των φιλοξενούμενων, με γκολ – φάουλ, να μειώνει σε 12-11. Ακολούθησε ένα 8-0 δια χειρός Φαλ και Πίτερς για το 20-11, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους πρωταθλητές μπροστά με 22-15.

Με τρίποντο του Χόρχλερ σε… νεκρό χρόνο, για το 22-18, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Τζάκσον, έφερε το Λαύριο σε απόσταση βολής (23-21),  με τους φιλοξενούμενους, μάλιστα, να περνάνε μπροστά με 27-26, χάρη σε κάρφωμα του Χόρχλερ, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ακόμα ένα τρίποντο από την γωνία του Πίτερς, έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 29-27, ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ, με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα.. σήκωσε τον κόσμο στον αέρα, με τον Αμερικανό να κερδίζει και το φάουλ και με 2+1 πόντους πέτυχε το 32-27. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν με συνέπεια σουτ από το τρίποντο (37-37), με τον Γκρόμοβς, μάλιστα, με 1/2 βολές να βάζει και πάλι το Λαύριο μπροστά με 38-37. Ο Ζάρας πέτυχε το 39-42, όμως ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα… αστραπιαίο 5-0, αρχικά με καλάθι του Πετρούσεβ στα 19’’ για το 41-42 και εν συνεχεία με buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή του Κάνααν, που διαμόρφωσε το 44-42 του ημιχρόνου.

Με δύο εντυπωσιακά καρφώματα του Φαλ για το 48-44, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Το τρίποντο του Παπανικολάου για το 53-44 έδωσε… αέρα εννιά πόντων στον Ολυμπιακό, με τον Θόρτον να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το 53-47. Ο Πίτερς έφερε για πρώτη φορά τους Πειραιώτες στο +10 (57-47), ο Φαλ… μοίραζε τάπες και ο Παπανικολάου, με ακόμα ένα τρίποντο, πέτυχε το 60-47. Ένα 5-0 από πλευράς Λαυρίου έριξε και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (60-52), όμως ο Παπανικολάου συνέχισε να… βομβαρδίζει από την περιφέρεια (63-52), ο Πίτερς με νέο τρίποντο πέτυχε το 68-52, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 70-52, μετά από καλάθι του Ράιτ.

Ένα 5-0 με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου… εκτόξευσε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για τον Ολυμπιακό (75-52). Ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Τανούλη αλλά και στους  Ροζακέα και Αμπόσι, με τους «ερυθρόλευκους», με αιχμή τον Ράιτ, να κρατούν την διαφορά σταθερά στο 20+ (82-59), φτάνοντας στην νίκη με 84-63

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

Οn fire: Ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι από τον Παπανικολάου με 19 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Ξεχώρισαν: 20 πόντους σημείωσε ο Πίτερς και 13 ο Κάνααν, ενώ για το Λαύριο, ο Θόρτον είχε 13 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +24 για τον Ολυμπιακό (80-56) στο 37’.

Διαιτητές:  Πιτσίλκας, Τζιοπάνος, Δέλλας.