AEK-Προμηθέας 87-91: Της πήρε τον αέρα

Ο Προμηθέας "δίπλωσε" τις νίκες του στο πρωτάθλημα απέναντι της ΑΕΚ αφού έφυγε με το διπλό από τα Λίοσα με σκορ . Για τον Προμηθέα αυτή είναι η τρίτη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ την σεζόν αφού την έχει κερδίσει και στην φάση των 16 του BCL. Οι Πατρινοί μετά από αυτήν την νίκη βρίσκονται στο 12-8 , ενώ η Ένωση στο 8-12.

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Προμηθέας o οποίος προηγήθηκε με σκορ 5-10 χτυπώντας στην στεφάνι με τον Ετσενίκε και τον Στέφενς. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε την διαφορά στο τέλος της περιόδου (14-17) χτυπώντας και αυτή στο ζωγραφιστό κυριώς με τον Μόργκαν και τον Νετζήπογλου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι κίτρινοι με ένα 4-0 γύρισαν το ματς σε 18-17. Οι Πατρινοί αντέδρασαν και με τα τρίποντα του Μπαζίνα και του Κόφι ανέβασαν την διαφορά σε 22-28 , γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν το μαξιλαράκι ασφαλείας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (32-40).

Στο δεύτερο μέρος , τα συνεχόμενα τρίποντα του Προμηθέα ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (41-55) με την ΑΕΚ να βρίσκει το "αντίδοτο" και με ένα 10-0 δια χειρός Μόργκαν και ΜακΡέι και ευστοχώντας από την γραμμή της φιλανθρωπίας μείωσε στους τέσσερις (51-55) . Οι κίτρινοι συνέχισαν να παίζουν σπουδαίες άμυνες , που τις μετουσίωσαν σε καλάθια μπροστά με τον ΜακΡέι και τον Καράμπελα με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου( 61-60) . Στην τελευταία περιόδο , οι δυο ομάδες ήταν δίπλα δίπλα στο σκορ , με τον Χάντερ Χέιλ και τον Κάουαν να δίνουν προβάδισμα τριών πόντων ( 83-86) στους Πατρινούς με το ρολόι να δείχνει ένα λεπτό για το τέλος. Ο Κουζέλογλου μείωσε με κάρφωμα σε 85-86 και τον Χέιλ να ξανά δίνει το προβάδισμα τριών πόντων (85-88) στους Πατρινούς με εύστοχες βολές . Η ΑΕΚ έκανε λάθος την επαναφορά με τον ΜακΡέι να του "φεύγει" η μπάλα και να οδηγεί τον Ρέινολντς στις βολές , αυτός ευστόχησε στην μια από τις δυο και διαμόρφωσε το 85-89. Ο Κουζέλογλου μείωσε σε 87-89 με το ρολόι να δείχνουν 18'' για το τέλος . Η ΑΕΚ έκανε φάουλ για να σταματήσει το χρόνο στέλνοντας τον Χέιλ στις βολές που ευστόχησε και στις δυο και διαμόρφωσε το τελικό 87-91.

Τα δεκάλεπτα: 14-17,32-40,61-60,87-91

On fire: Ο Χάντερ Χέιλ με 21 πόντους και 5 ασσίστ

Ξεχώρησαν: Απ΄ο πλευράς ΑΕΚ ο Μόργκαν είχε 16 πόντους , εν΄ω με 15 πόντους ακολούθησαν έκαστος ο Νάιτ , ο Κουζέλογλου και ο ΜακΡέι. Από πλευράς Πατρινών ο Ρέινολντς είχε 13 πόντους και ο Στέφενς 12.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Μπακάλης