Λαύριο – Απόλλων Π.: 82-75: Νίκη – παραμονή για την ομάδα της Λαυρεωτικής

Το Λαύριο επικράτησε του Απόλλων Πάτρας με 82-75 και σε ένα τεράστιο ποσοστό εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία, παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να καλύψει το -12 του πρώτου γύρου. Αντίθετα, το αποτέλεσμα αυτό… βύθισε ακόμα περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας τους Πατρινούς.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-2 με τρίποντο του Πέρκινς. Το Λαύριο μείωσε σε 7-8 με καλάθι του Μουράτου.Ο Απόλλωνας προηγήθηκε ξανά με 6 (7-13) αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 16-3 προηγήθηκαν με 7 πόντους (23-16),με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-19.Στο δεύτερο δεκάλεπτο,οι γηπεδούχοι συντηρούσαν μια διαφορά της τάξεως του ενός με τεσσάρων πόντων, όμως ο Απόλλων κατόρθωνε να μην χάσει την επαφή με το σκορ με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται ισόπαλο στους 37 πόντους μετά από τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου.

Στο δεύτερο μισό,η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου πήρε προβάδισμα τριών πόντων με 2/2 βολές του Όσμπορν(43-46),αλλά το Λαύριο έτρεξε επιμέρους σκορ 14-4 για το 57-50.Οι Πατρινοί απάντησαν με σερί 8-0 για το 57-58 προτού ο Καστανιέδα διαμορφώσει το 59-58, με προσωπική προσπάθεια, το οποίο ήταν και σκορ τρίτης περιόδου. Στα τελευταία δέκα λεπτά,οι "μεταλλωρύχοι" ξεκινησαν με σερί 6-0 για το 65-58. Το τρίποντο του Βησσαρίου διέκοψε το σερί του Λαυρίου για το 65-61. Ωστόσο,το Λαύριο έτρεξε ακόμη ένα 7-0 σερί για το 72-61 και την πρώτη διψήφια διαφορά στο παιχνίδι. Ο Απόλλων απάντησε με δικό του σερί 7-0 για το 72-68. Τα καλάθια των Μουρ και Θόρντον έδωσαν ξεκάθαρη παράσταση νίκης στους γηπεδούχους (76-68 με 2'25" να απομένουν),οι οποίοι τελικά επικράτησαν με 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 37-37, 59-58, 82-75

Οn fire: Ο Θόρτον με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Λαυρίου.

Ξεχώρισαν: 13 πόντους πέτυχε ο Μουράτος και 12 ο Καστανέδα, ενώ ο Χόρχλερ είχε 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Για τον Απόλλωνα, 23 πόντους είχε ο Κόουλμαν και από 13 οι Πέρκινς και Μπράουν, με τον τελευταίο να έχει και 12 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για το Λαύριο (82-71) στο 39’

Διαιτητές:  Τσαρούχα, Τσολάκης, Τσιμπούρης