Καρδίτσα - ΠΑΟΚ 97-78:Μια ανάσα από την παραμονή οι Θεσσαλοί, οριστικά έκτος ο Κολοσσός

Η Καρδίτσα επικράτησε με 97-78 του ΠΑΟΚ και απέχει μία νίκη από την παραμονή της στην Basket League. Στα play - out η ΑΕΚ,στην εξάδα ο Κολοσσός.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ,αλλά τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 9-0 για το 18-25,με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 23-26 χάρη σε καλάθι του Μενένγκα.Στη δεύτερη περίοδο,το σερί 11-0 της Καρδίτσας της έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (34-26),με το τρίποντο του Μιχάλακ να σταματάει την κατηφόρα για τον Δικέφαλο. Ο Μενένγκα με τρίποντο έδωσε διψήφια διαφορά στην Καρδίτσα (40-29).Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 9-0 για το 40-38,με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-41 χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Έλβαρ Φρίντρικσον.

Στο δεύτερο μισό,οι γηπεδούχοι έτρεξαν ακόμη ένα μεγάλο επιμέρους σκορ (22-7) και προηγήθηκε με 16 πόντους (64-48). Οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 71-59 που διαμορφώθηκε με καλάθι του Τσαϊρέλη. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να μπει ποτέ στην διεκδίκηση του αγώνα,με τους Θεσσαλούς να διατηρούν μεγάλες διαφορές σε όλη την διάρκειας της περιόδου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 97-78.

On fire: Ο Σάμουελ Μενένγκα πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση μέχρι στιγμής με την Καρδίτσα,πετυχαίνοντας 22 πόντους και μαζεύοντας 5 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Ο Τέλβιν Μακ και ο Νίκος Δίπλαρος σημείωσαν 15 πόντους για την Καρδίτσα. Για τους ηττημένους ο Μιχάλακ είχε 18 πόντους και ο Τσαϊρέλης έκανε double double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα (97-77).

Διαιτητές: Τσολάκος,Μαρινάκης,Ξενικάκης