Λαύριο-Καρδίτσα 88-95: Διπλό παραμονής για τους Θεσσαλούς

H Kαρδίτσα πέτυχε το πρώτο φετινό διπλό και το πιο σημαντικό καθώς με αυτήν την νίκη επί του Λαυρίου με σκορ 95-88 κλείδωσε την παραμονή της στην κατηγορία της Basket League.

Πιο δυνατά μπήκε η Καρδίτσα στο παιχνίδι καθ΄ως προηγήθηκε με σκορ 12-4 με την ομάδα της Λαυρεωτικής να μειώνει στο σκορ στο τέλος της περιόδου. Από τους Καρδιτσιώτες Γιουκάναν, Μακ και ΜακΚόλουμ έδωσαν πόντους στην ομα΄δα τους χτυπώντας στους αιφνιδιασμούς , με τον Ζάρα από μεριάς Λαυρίου και τα εύστοχα τρίποντά του να διαμορφώνουν το 42-49 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος , Μενέγκα και Καμπερίδης αύξησαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές για την Καρδίτσα (48-60) , με τους γηπεδούχους με τον Μουράτο , τον Χόρχλερ και τον Καστανέδα να αντιδρούν και να μειώνουν σε 68-70 στο τέλος της περιόδου. Στην τελευταία περίοδο , Καστανέδα και Μουράτος έβαλαν μπροστά το την ομάδα τους με σκορ 72-70. Ένα 13-2 των φιλοξενουμένων από τους Καμπερίδη και Γιάνκοβιτς έδωσαν προβάδισμα εννιά πόντων στην Καρδίτσα με σκορ 74-83, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και να πανηγυρίζουν το πρώτο τους διπλό με σκορ 95-88. Το πρώτο διπλό που σφράγισε και την παραμονή της ομάδας στην Καρδίτσα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 42-49, 68-70, 88-95

On fire: Ο Γιουκάναν με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ και 5 ασσίστ

Ξεχώρησαν: Από πλευράς νικητλων ο Μακ είχε 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Καμπερίδης και ο ΜακΚάλουμ με 14 πόντους έκαστος. Από πλευράς Λαυρίου ο Καστανέδα είχε 21 πόντους και ακολούθησε ο Μουράτος με 19 πόντους

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μηλαπίδης, Μπακάλης